Zılan Ilıcası Erciş / Van

zeytinli-ada-kaplicalari

Zılan Ilıcası Erciş / Van

zilan ilicasi ercis van Zılan Ilıcası Erciş / Van

Zılan Ilıcası Erciş Van

Hasanabdal Kaplıcası,Van ili  Zilan Çayı Vadisi’nde Hasanabdal ve Doğancı (Hasanabdal köyü 3 km. kuzey doğusu ve doğancı köyü bir km doğu kısmında) köyleri arasında bulunmaktadır. Erciş ile Hasanabdal Kaplıcası arasındaki mesafe  23 km dir.

Kimyasal olarak, Sodyum, Bikarbonat, Klorür ve Hidrojen Sülfürlü sulardandır. Yüzeye çıkan her iki kaynağın esas katyonlarını Na+ (sodyum), Ca++ (kalsiyum), K+, Mg++(magnezyum) , esas anyonlarını ise Cl- , HCO3 – , SO4– oluşturmuştur. Bu şifalı kaynaklar karbondioksit (CO2) ve az miktarda kükürtlü hidrojen ihtiva içermektedir. Yeraltı kaynak sularının toplam mineralizasyonu 4 gram civarındadır. Kaplıca kaynak suları tıbbi bakımdan yeterli miktarda tuzlu, bikarbonatlı kalevi sular sınıfına girmektedir.

Zılan hasanabdal ılıcası erciş van kaplıcası hangi hastalıklara iyi gelir? Kaynaklardan kronik iltihaplı romatizmal hastalıklardan ve cilt hastalıklarından şifa bulmak amacıyla faydalanılmaktadır..

Erciş hasanabdal kaplıca kaynak suları tıbbi açıdan tuzlu aynı zamanda bikarbonatlı kalevi sular sınıfına girmektedir. Şifalı kaynak suların faydaları arasında kronik iltihaplı romatizmal hastalıklar ve cilt hastalıklarını tedavi etmek, şifa bulmak amacıyla ziyaret edilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.