KONYA ILGIN KAPLICALARI

ilgin-konya-kaplica

KONYA ILGIN KAPLICALARI

konya ilgin kaplicalari KONYA ILGIN KAPLICALARI Bu şifalı su için tahlil raporlarına göre içeriği aşağıdaki zengin mineralleri barındırır:
Demir, Nitrat, Potasyum, Sodyum, Amonyum, Aliminyum, Klorür, Kalsiyum, Magnezyum, Sülfat ve hidrokarbonat benzeri kimyasal özellikleri içinde bulunduran şifa kaynağı ılgında bulunan kaplıca suları berrak, renksiz ve aynı zamanda kokusuz bir yapıya sahiptir. Bu şifalı su aynı zamanda 1 miktar da Bromür ve İyodür ihtiva ettiği bilindiğinden Kükürtlü ve Hidrokarbonatlı sular grubunda yer almaktadır. Radyoaktivitesi 19, 1 eman olan bu su aynı zamanda az miktar da tuz ihtiva etmesi ile dünyanın en meşhur ve tanınmış sularına benzediği dikkat çekmektedir. Farklı yapısı sayesinde aşağıdaki hastalıklara şifa verdiği, iyi geldiği yaygındır.

ilgin kaplicalari faydalari KONYA ILGIN KAPLICALARI Konya ılgın kaplıcaları hastalıklara faydaları;
Ilgın kaplıcaları hangi hastalıklara iyi gelir?
Sinir Hastalıkları
Akciger iltihaplanmaları ve her türlü iltihaplanma ve yara iyileşmelerine
Deri ve cilt hastalıklarına
Romatizmal gibi hastalıklar
Egzama
Cüzzam
Felç hastalıkları
Bers (Abraş) Hastalıkları
Böbrek ve idrar yolları hastalıkları
Kadın hastalıkları

Kaynaklar da Evliya Çelebi Seyahatnamesi içinde Selçuklu devleti zamanında Sultan Alaeddin Keykubat’ın Romatizma (Nikris-Ayaksızısı) hastalığına yakalanması ve bu hastalığın tedavisi için ılgın kaplıcasına geldiği ve bu şifalı kaplıcada derdine derman, hastalığına şifa bulduğu yazmaktadır. Aldığı şifa neticesinde bu suya “şifa dağıtan su” denmiş ve sultan tarafından var olan inşaatın üzerine bir kubbe yaptırılmış.

ilgin konya kaplica 300x225 KONYA ILGIN KAPLICALARI

You can leave a response, or trackback from your own site.