KEKİK (Thymus vulgaris)

KEKİK (Thymus vulgaris)
Ballıbabagillerden, çok yıllık, karşılıklı küçük yapraklı, beyaz, pembe, kırmızı başak durumunda çiçekleri olan ve çiçeği bahar olarak kullanılan çok kuvvetli kokulu, odunsu saplı bir bitkidir. T. vulgaris türünden aynı zamanda Oleum thymi denilen kekik yağı da elde edilir. Bu yağ mide dostu, idrar söktürücü ve iyi bir mikrop öldürücü olarak kullanılır. Baharatçılarda, aktarlarda kekik adı altında genellikle Origanum Mercanköşk (merzengüş) O. heracleoticum İstanbul kekiği, O. smyrnaem İzmir kekiği, Satureia sipicigera Trabzon kekiği, Origanim vulgare Güney otu (kekik otu) satılmaktadır.
Bugün hala üzerinde laboratuvar araştırmaları yapılan kekik yağının faydalarının yanı sıra insan bünyesi için zararları da olduğu ortadadır. Bu çalışmalar esnasında bulunan bazı bulgular kekik yağının içinde tümör yapıcı bir maddenin varlığını ayrıca karaciğer rahatsızlığı bulunan hastalar için büyük zararı bulunduğu tespit etmişlerdir. Kekik yağının işportacılar rafatından kocakarı ilacı şeklinde lanse edilmesiyle satılmasının bilinen sakıncalarında yalnız ikisidir. Dolayısıyl bu şekilde kekik yağı alıp kulanmak, kişi sağlığı açısından şimdilik bilinen, ancak yanında şu anda bilinmeyen başka sakıncalarda taşıyacağı ve ona göre kullanmak gerektiğini bilmektir. Fazla içmek tansiyonu düşürür, baş dönmesi yapar. (Hamile olanların ve guatr rahatsızlığı olanların kullanması sakıncalıdır.)
Şeker hastalarının yemek aralarında toz kekik yemeleri rahatsızlıkları için faydalıdır. Kandaki şeker miktarını azaltır. Kaynatılmış kekik suyunu içmek böbrek kum ve taşlarını düşürmekte etkili olacaktır. Böbrek ve idrar yolu hastalıklarına iyi gelir. Kekik yağı haricen, ağrılı bölgelere ve yaraların tedavisinde sürülerek kullanılır. Göğüs üşütmelerinde sırttan kekik yağı sürülmesi iyi gelecektir. Diş çürükleri yüzünden oluşan ağrılarını alır. Deri kırışıklıklarında deriti sıkılaştırıp gerginleştirmek için kekik yağı su ile karıştırılarak sorunlu bölgedeki deriye sürülür. Deri için iyi bir toniktir.
Bedene masaj yapılırsa kişiye zindelik ve rahatlık verir. Kaynatılmış kekik suyu ile gargara yapılarak ağız içi yaralarında boğaz ve bademcik enfeksiyonlarında antiseptik olarak kullanılır. Suyu bağırsaklardaki parazitlere karşı etkilidir. Sindirim sistemi organlarındaki enfeksiyonlara karşı iyi bir antiseptikrir. Sindirim sistemini düzenleyerek, sindirimi kolaylaştırır, iştahı açar. Bağırsak gazlarını söker. ishale karşı iyi gelir.
Solunum yollarındaki rahatsızlıkları giderip, öksürüğü keser boğmacaya karşı faydalıdır. Yürek çarpıntılarını giderir.Baş ağrısına, karın ağrısına, eziklere, burkulmalara, şişliklere karşı kullanılır. Antiseptik olmasından dolayı tüm mikrobik rahatsızlıklara karşı oldukça faydalıdır. Mide iltihaplarına, mide spazmlarına iyi gelir. Tifo, verem, astım, bronşit gibi göğüs hastalıklarında, akciğer zarı iltihaplarında tedavi edicidir. Beyin nezlesine, uykusuzluğa, nikris ve romatizma hastalıklarına karşı etkilidir.
Kansızlık çeken çocuklar için, adet dönemlerinde zorluk yaşayan kadınlar için birebirdir. Cinsel kudreti attırarak şehveti körükler. Kekik suyu ile banyo yapmak bedeni rahatlatıp zindelik vermesini sağlayacaktır. Ayrıca romatizmaya karşıda çok faydalı olacaktır. Sinirsel gerginlikleri alır, iç salgı bezlerinin çalışmasını düzenler. Hastalıklara karşı bedenin kuvvetli olmasını sağlar.

You can leave a response, or trackback from your own site.