KARA PELİN (Artemisia abrutanum)

KARA PELİN (Artemisia abrutanum)
Birleşikgillerden, yurdumuzda 20 kadar türü bulunduğu bilinen, yapraklarında ve öteki bölümlerinde çok acı, ıtırlı bir madde bulunan, hekimlikte kullanılan, çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Yapraklarında bol miktarda C vitamini bulunan kara pelinin acı pelin diye yine hekimlikte kullanılan bir türü vardır. 2 çorba kaşığı kadar iyice dövülmüş sapına 300 gr. kadar kaynar su dökülüp, soğuduktan sonra süzülerek günde 3 defa birer çorba kaşığı alınırsa; idrar ve adet söktürür, siyatiğe iyi gelir.
Haricen göğüs bezleri iltihabında kompres yapılarak kullanılır. Saçkıran olan bölgeye firiksiyon yapılması tedavi edicidir. Gargara yapılması diş ağrılarını geçirir. Kulunç ve bel ağrısına yumurta ile birlikte sürülürse ağrıları alır. İyi bir antiseptik özelliği taşır.
Acı Pelin:(A. Arsinthium) İnce kıyılmış saplarından 2 çay kaşığı 250 gr. kaynar su ile haşlanıp soğuduktan sonra yemeklerden evvel birer kaşık içilirse; sindirim salgı bezlerini uyararak pankreas ve safra kesesi salgısını takviye eder. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Mide bozukluklarına, enfeksiyonlarına faydalıdır. Karın ağrılarına, gastrit, kansızlık gibi dertlere karşı etkilidir. Epilepsi hastalığına, safra kesesi, böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir. Uykusuzluk çekenlerin akşam yatmadan evvel bir kaşık içmeleri bu dertlerine derman olacaktır. İyi bir kuvvetlendiricidir. Ateşi düşürür, iştahı açar. Sarılığa karşı kullanılır. (Yüksek dozlarının zehirli olmasından ötürü doktor tavsiyesi ve kontrolü olmadan kullanılmamalıdır. Gebe ve emzikli annelerin kullanması çok zararlıdır.)

You can leave a response, or trackback from your own site.