KAHVE (Coffea arabica)

KAHVE (Coffea arabica)
Sıcak iklimlerde yetişen, kök boyasıgillerden bir ağaçtır. Bu ağaçtan elde edilen meyve çekirdekleri ve bu çekirdeklerin kavrulup, dövülüp,  çekilmesiyle elde edilen toz ve bu tozla çeşitli şekillerde hazırlanan içecek. Hiper tansiyonu olanların içmesi pek tavsiye edilmez. Aşırı alınması durumunda uykusuzluk, ruhsal gerginlik ve kalpte çarpıntı yapar. Toz halindeki kahve kesik yaralarının üzerine sürülüp büzücü etkisi sayesinde yara kurutulur.
Yeni doğmuş bebğin göbek bağının düşmesi için göbeğinin üzerine ekilir. Ani ishal durumlarında, 2 saattebir olmaküzere bir çay kaşığı toz kahvenin üzerine limon sıkılarak, çok az su ile birlikte alınması ishali durdurur. Çocuklardaki ishal durumlarında günde bir çay kaşığı kullanılabilir. Mazı dövüldükten sonra kahve ile karıştırılırsa, kahvenin ishale karşı olan etkisi daha da artacaktır. Limonlu kahve aynı zamanda baş ağrılarına karşıda oldukça etkilidir.
Lohusaların sancısını kesmek için ise bol şekerli kahve içmeleri faydalı olacaktır. Yoğun düşünmek zorunda kalan insanlar için oldukça iyi bir zihin açıcı ve uyku kaçırıcıdır. Geceleri masa başında çalışan insanlar için oldukça faydalıdır. Alkollü maddelerin vermiş olduğu uyuşukluğa veya zehirlenmelere karşı iyi bir etkisi vardır.Kan dolaşımını düzenler, kan damarlarını uyarır. Boğmaca rahatsızlığından oluşan öksürüğü keser. Susuzluğu alır, idrarı çoğaltır. Çok kalori harcayıp zayıflatıcıdır.

You can leave a response, or trackback from your own site.