KABAK (Curcubita pero)

KABAK (Curcubita pero)
Kabakgillerden çok çeşitli bir yıllık otsu, türlerine göre yemeği veya tatlısı yapılan bir bitkidir. Tümü kullanılır. İdrar yollarını açarak idrarı söktürür. Böbreklerde ve idrar yollarında oluşan iltihapları temizler. Prostat rahatsızlığından oluşan dertleri bertaraf eder.
Çekirdekleri bal ile dövülüp ezildikten sonra yenilirse, bağırsakları parazitlerden temizler. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayıp kabızlığı giderir. Tohumunun, arpa suyu ile karıştırılıp içilmesi durumunda, iç organlarıdaki rahatsızlıklara iyi gelir. Basur rahatsızlığının vermiş olduğu sıkıntıları ortadan kaldırır. Sebze olarak kullanılan kabağın ezilmek suretiyle çıkartılan suyuna, şeker ilave ederek kullanılaması durumunda, bronşları açar, öksürüğü keser.
Kuru çekirdekleri zeytinyağı ile ezilip pomat haline getirildikten sonra yaraların üzerine sürülerek bu yaraların iyileşmesi sağlanır. Susuzluğu alır, bağ ağrısına faydalı olur, bedende oluşan şişleri indirir. Hiper tansiyonu düşürür. Kadınlarıdaki vaginal akıntıyı keser.

You can leave a response, or trackback from your own site.