İZLANDA YOSUNU (Cetraria islandica)

İZLANDA YOSUNU (Cetraria islandica)
Çok yıllık küçük çalılık görünümünde kayalık bitkisidir. Su ürünü ve mantarlardan ibarettir. Zeytinyeşili renginde olup, dantel gibi tırtıllı parçalar halindedir. Yosun, yaş ve taze halde iken yumuşak, kuruduğunda ise sertleşir. Çok eski zamanlar beri halk hekimliğinde kullanılmaktadır. Bitkinin tamamı kurutularak ve kaynatıldıktan sonra kullanılır.
Kurutulduktan sonra iyice dövülüp toz haline getirilip 1 çorba kaşığı, 1 çay bardağı su ile kaynatılıp süzüldükten sonra içilirse; özellikle mide sorunları için iyi bir tedavi edicidir. Mide ve oniki parmak bağırsağı ülserine, mide bozukluklarına oldukça faydalıdır. Hazmı kolaylaştırıcı olup, iştah açıcıdır. Bağırsak bozukluklarını, ishali önler. Öksürüğü keser, bronşit enfeksiyonlarında yumuşatıcı olarak faydalıdır. Nefes darlığına iyi gelir. Verem tedavisinde yapıcı bir vasfı bulunur.
Alkol ya da yağ ile karıştırılarak, yanık ve cerahatli yaralara tatbik edilir. Şeker hastalarına özel ekmek yapımında katkı maddesi olarak kullanılır. Şeker hastaları için oldukça faydalıdır.

You can leave a response, or trackback from your own site.