ISPANAK (Spinacia oleracea)

ISPANAK (Spinacia oleracea)
Ispanakgillerden, yapraklarından sebze olarak yararlanılan, özünde demir, çeşitli vitamin ve enzimler bulunan bir bitkidir. Tuz oranının yüksek olması, içinde idrar yollarında taş yapan kalsiyum oksalatın bulunması; nikris, romatizma ve mafsal rahatsızlıkları bulunan, böbrek taşlarından şikayetçi olanların yemesipek tavsiye edilmez.
Yenilmesi ya da kaynatarak, günde 3-4 fincan içilmesi durumunda; karaciğer, pankreas ve safra kesesi gibi iç salgı bezlerini uyarır. Alyuvarları yenileyerek  dokulara bol oksijen gitmesini sağlar. Kalp kaslarının kuvvetlenmesinde etkilidir. Kansızlığı giderir.
Sindirim sistemini rahatlatır, hazmı kolaylaştırıp, kabızlığı engeller. Ruhsal çöküntüleri ortadan kaldırır, kişinin asabi kimliğini rahatlatır. Şeker hastalarının kandaki şeker miktarını düzenler. Kansere ve vereme karşı koruyucudur. Havadaki kötü gazların solunmasından mütevellit  doğabilecek rahatsızlıkları önler.
İçinde bulunan demir, vitamin ve çeşitli enzimlerin bolluğundan dolayı hamile anneler için oldukça faydalıdır. Doğacak çocuğun sağlıklı olmasını sağlar. Haşlanmış sebzenin suyu süzüldükten sonra yapılan lapası, yanık yaralarına, cerahatli yaralara, deri hastalıklarının çoğuna faydalıdır. Diş çürümelerini engeller. Parmaklardaki dolamaya iyi gelir. Sıcak özsuyu iyi bir müshil etkisi gözterir.

You can leave a response, or trackback from your own site.