ISIRGAN OTU (Urtica)

ISIRGAN OTU (Urtica)
Ispanakgillerden, her tarafı sert tüylerle kaplı, tüyleri kırılınca karınca asidi (Formik asid) denilen çok kaşındırıcı bir madde  çıkartan 1-1,5 metre yükseklikte yakıcı, bir veya çok yıllık otsu bitkilerdir. Kökü, tohumu ve yaprağı kullanılır. A ve C vitamini bulunan ısırgan otu, ayrıca bağırsak, karaciğer, pankreas ve safra kesesi salgılarını uyaran sekterin adlı madde de bulunur.
Burun kanamasını keser. Kanı temizler. Haricen kullanıldığında iç organlarda toplanan kanı çeker. Aybaşı dönemlerinde kanamaların düzenli olmasını sağlar. Alyuvarları temizleyip dokulara bol oksijen gitmesini sağlar. İdrar yolları rahatsızlıklarını gidererek idrar sökümünü sağlar. Böbrek kumlarını döker. Mide kramplarını engeller. Bağırsaklarda biriken gazları söktürerek rahatlama sağlar.
Kusmayı, kan tükürmelerini engeller. Tansiyonu düşürür. Nikris hastalığına faydalıdır. Romatizma ve eklem ağrılarını dindirir. Süt, kereviz tohumu ile karıştırılıp içilirse cinsel kudreti arttırır. Bedeni güçlendirerek zindelik sağlar. Emziren kadınların anne sütünü artırır. Haricen kullanıldığında, ağız kenarları ve koltukaltı enfeksiyonlarını giderir. Dalak hastalıklarına ve çıbanlara faydalıdır.
Deriyi temizler, yumuşaklık sağlar. Ergenlik sivilcekerini yok eder. Merhemi ile yaralar tedavi edilir. Köklerinin suyu içilirse Damarları açar, damar kireçlenmesini giderir. Isırgan otunun suyuyla yıkanan saçlar gürleşir ve dökülmesi önlenir. Balla karıştırılıp ezildikten sonra yenilirse, astım şikayetlerini giderir. Basura iyi gelir. Mantar zehirlenmelerinde kullanılır.

You can leave a response, or trackback from your own site.