İNCİR (Ficus carica)

İNCİR (Ficus carica)
Dutgillerden, Akdeniz kıyılarında yetişen yaprakları geniş ve dilimli bir ağacın meyvesidir. Süt taşıyan ve kışın yaprağını döken ağacın meyvesinden ve dallarındaki sütünden faydalanır. Yurdumuzun bazı bölgelerinde özellikle Doğu Anadolu bölgesinde, dallarındaki sütü çökelek yapmak için kullanılır.
Taze bir beze emdirilen incir sütü daha sonra normal sütün içine konarak kısa bir süre sonra sütün pıhtılaşmasıyla çökelek elde edilir. Bu duruma incir sütünün normal sütle karışmasından ötürü meydana gelen kimyasal reaksiyon sebep olmaktadir.
Dallarındaki süt, nasır ve siğillere karşı faydalı olur. Yine aynı süt basur memlerine de etkilidir. İncir, ceviz, badem ve fındıklar karıştırılıp yenilmesi durumunda; organizmanın muhtaç olduğu tüm gereksinimleri karşılar.
Ekmek, kuru üzüm ve kuru incir birlikte yenilmesi durumunda; organizma kısa zamanda toparlanarak  kuvvetlenir. Bedensel ve ruhsal yapıyı güçlendirir. Hastalık sonrası dönemlerin kolaylıkla atlatılması sağlanır. Sindirim sistemini uyararak bağırsakların düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Pekliği giderir. Mideyi rahatlatır.
Zeytinyağı içinde yumuşatılan kuru incirlerden sabah aç harnına kullanılması durumunda; göğüs üşütmelerine, bronşlara karşı faydalıdır. Çocukların üşütmeden mütevellit boğaz ağrılarını ve öksürüğü keser.
Sıtma hastalığında tedavi edicidir. Lapası çıbanlara ve yanık yaralarına faydalıdır. Kurusu, kuru üzüm ile birlikte yenilirse mide ülserine çok iyi gelir. Sütle kaynatılarak yenilirse ses kısıklığına birebirdir.

You can leave a response, or trackback from your own site.