IHLAMUR (Tlia pltyphyllos, T. pernifolia)

IHLAMUR (Tlia pltyphyllos, T. pernifolia)
Ihlamurgiller familyasından, çok çeşitli olup türlerine verilen genel bir addır. Kışın yapraklarını döken sarımsı veya beyazımsı  çiçekli ağaçlardır. Yaz ortalarında toplanıp kurutulur ve çay gibi demlenerek içilir.
Göğsü yumuşatır, göğüs hastalıklarını tedavi eder. Soğuk algınlığı, nezle ve nefes yolları rahatsızlıklarını iyileştirir. Öksürüğü keser, balgamı söktürür. Hasta kişiyi terleterek rahatlamasını sağlar.
Migren ağrısına, baş dönmelerine karşı faydalıdır. Sinirsel gerginlikleri alır, sakinleştirir ve uyku verir. Yatmadan evvel içilecek olan bir bardak ıhlamur suyu, rahat ve derin bir uyku sağlar. Kabızlık ve bağırsak kramplarını giderir. Böbrek yollarını, idrar yollarını temizleyerek böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesini sağlar. Kanı temizler, kan dolaşımını düzenler.
Bedeni kuvvetlendirerek kişiye dinamizm sağlar. Yüz ve boyun cildine yumuşaklık kazandırıp, güzellik verir. Çilleri yok eder. Damar kireçlenmesine, romatizma ve gut hastalığına iyi gelir. Finibit, kalp yetmezliğine ve enfartüse karşı faydalıdır. Mide salgısını artırarak hazmı kolaylaştırır. Süzme bal ve süt ile karıştırılıp içilmesi mide ülserine iyi gelir.
Bel ağrısına, burkulma ve ezilme ağrılarına, kulunca iyi gelir, ağrıyı alır. Saçlara sürülerek baş ağrısına, saç dökülmesine faydalı olur. Kabuğunun ağıza alınarak çiğnenmesiddurumunda, ağız içi yaralarını, enfeksiyonlarını iyileştirir.
Yaprakları zeytinyağı ile birlikte dövülerek elde edilen merhemi deri üstü yaralarına, yanıklara, enfeksiyonlarına sürülerek çabuk iyileşmesi sağlanır. Banyo suyuna karıştırılarak yapılan banyolar, bedene zindelik, rahatlık verir, yorgunluğu alır, sinirleri yatıştırır.

You can leave a response, or trackback from your own site.