HURMA (Phoenix dactylifera)

HURMA (Phoenix dactylifera)
Palmiyegillerden, Kuzey Afrika’da kültürü yapılan bir ağacın meyvesidir. 25-30 metreye kadar boyu uzayabilen kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Hazmı güç olup göğüs ve akciğerlerde ağrı yapabilir.
Üşütmeyi ve buna bağlı olarak boğaz ağrısını giderir. Bronşları açar, öksürüğü keser. Bedensel ve zihinsel gelişimi güçlendirir. Dimağ yorgunluğunu giderir. Kansere ve kemik veremine karşı koruyucu etkisi vardır.
Vaginal akıntıları ve basur kanını keser. Kan yapıcı olup, enfeksiyonları iyileştirir, diş etlerini güçlendirir. Emziren kadınların sütünün bol ve besleyici olmasını sağlar. Çiçekleri yakılıp göze sürme gibi çekilirse göz hastalıklarına iyi gelir, kaşıntıları alır, kirpikleri kuvvetlendirir, gürleştirir.
Çiçekleri kaynatılarak suyuyla saçların yıkanması durumunda; saçları koyulaştırır. Doğum sonrası oluşabilecek rahatsızlıklara karşı koruyucudur. Lapası yenilip cerahatli yaralara sürülmesi halinde, bu yaraları çabuk iyileştirir. Cilt lekelerini geçirir, ayak kokularını giderir. Badem ile yenimesi durumunda, cinsel kudreti ve meniyi artırır. Süt ile yenilirse, yaşlıların güçsüzlüğünü alır.

You can leave a response, or trackback from your own site.