HAVUÇ (Daucus carota)

HAVUÇ (Daucus carota)
Maydanozgillerden, koni biçimindeki etli kökleri için sebze olarak yetişrilen iki yıllık otsu bir kültür bitkisidir. Özünde bol miktarda A, B1, B2, C, D, E, K, PP vitaminleri bulunur. Kök meyveleri ve kök sapları kullanılır.
Havuş suyu kemiklerin ve sinirlerin oluşumu için oldukça elzem bir maddedir. Çocuklar için sağlıklı beslenmenin en iyi gıdalarından biridi. İştah açıcıdır.
Taze yanık güneş yanıklarına karşı lapa haline getirilip sürülürse iyi netice verir. Kuru kabuklu deri hastalıklarında, özellikle uyuz ve kaşıntıya iyi gelir.
Sıraca diye bilinen deride ve daha çok boyunda görülen lenf düğümlenmelerinin şişkinliğiyle beliren ve bir tüberküloz türü olan hastalıkta, bu lapa sıcak olarak tatbik edilir.
Tohumları kaynatılıp çay gibi içilirse, emziren annelerin sütlerinde artış sağlanır. Sürekli kullanımında müzmin kabızlığı iyi eder. Çocuk ishallerini engeller. Bağırsak enfeksiyonlarında, mide ve bağırsak kanamalarında tedavi edicidir. Mide ve bağırsak gazlarına karşı faydalıdır.
Mide ve bağırsak ülserinde rahatlatıcıdır. Göz hastalıklarında ve gece körlüğü şikayetlerine karşı etkilidir. Diş etlerini güçlendirir, bedene zindelik kazandırır, boyun ve boyun üstü bölgelerdeki yaşlılık kırışıklıklarına karşı etkilidir.
Göğüs üşütmelerinde göğsü yumuşatarak öksürüğü keserek kişinin rahatlamasına sağlar. Astım, bronşit, verem gibi göğüs rahatsızlıklarında tedavi edicidir. Üşütmeye bağlı ses kısıklığına iyi gelir.
Kalp hastalıklarına, damar sertliğine, sarılığa faydalıdır. İskorbüt ve raşitizm gibi rahatsızlıklarda tedavi edicidir. Tirişin diye bilinen parazitin düşürülmesinde önemlidir. Kadınların aybalı dönemini düzenleyerek, kanamaların muntazam olmasını sağlar.

You can leave a response, or trackback from your own site.