HATMİ (Tıbbi hatmi – Althaea officinalis)

HATMİ (Tıbbi hatmi – Althaea officinalis)
Ebe gümecigillerden uzun ömürlü otsu bir süs bitkisidir. Beyaz veya pembe çiçekli olurlar. Kök ve çiçekleri kullanılır. Çiçekleri yaz ortasında, kökleri ise eylül, ekim aylarında toplanarak kurutulup kullanılır.
Kökleri iyice kıyıldıktan sonra içine az miktarda kurumuş çiçek ve yapraklarından da katarak, 4 çorba kaşığı 1 litre soğuk suyun içine bırakılıp 2 saat bekledikten sonra süzülüp içine şeker ilave edilerek 2 saat arayla birer çorba kaşığı içilmesi durumunda; solunum yolları nezlesine, soğuk algınlığına, öksürüğe oldukça faydası dokunur.
Mide ve bağırsak iltihaplarının vermiş olduğu rahatsızlıkta, teskin edici olarak kullanılır. Karın sancılarına, ishale ve kabızlığa karşı etkilidir.
Haricen köklerinin kullanılması durumunda; soğuk suyla, çiçek ve yapraklarının kullanılmasında ise sıcak ve demleme usuluyle gargara yapılarak diş, diş eti, ağız, ağız içi bademcik iltihaplarını giderir. Pamukçuğa iyi gelir.
Bedene sürülerek böcek ve sivrisinek sokmalarından korunulabilir. Sıcak olarak gözlere kompres yapılarak göz iltihaplarına karşı koruyucu olarak kullanılır. Dolama, kan çıbanları iltihaplarında faydalıdır.
Genital bölgelerin hijyenik temizliğinde kullanılır. El ve ayak banyoları için rahatltıcı, koruyucu ve tahrişleri gidericidir.

You can leave a response, or trackback from your own site.