HARDAL(Brassica nigra, Snapis arvensis)

HARDAL (Brassica nigra, Snapis arvensis)
Turpgiller familyasından olup, 1-1,5 metre yükseklikte, sarı çiçekli, deriyi yakıcı nitelikte olan ve tohumu hekimlikte kullanılan, tadı acı ve 1 yıllık bir bitkidir. İki çeşiti vardır. B.n (L) olanın tohumu toz haline getirildikten sonra sirke ile karıştırılıp yapılan macununu sofra hardalı olarak kullanırız.
Siyah hardal göğüs hastalıklarında gargara yapılarak haricen kullanılır. Bir küvetin içi sıcak su doldurulduktan sonra, temiz bir tülbent içine 500 gr, kadar hardal tohumu konulup suyun içine bırakılarak yapılan banyonun; beyne ve akciğerlere, kan hücum etmesi durumunda oldukça faydası vardır.
Bronşit ve zatürreden oluşan sıkıntıları giderir. Ancak banyoda kalınma süresi 10 dakikayı geçmemelidir. Banyosu acı verirse yapılmamalıdır.
Sofrada kullanılan hardalı yememiz durumunda; iştahı açar, hazmı kolaylaştırır, mide dostudur. İdrarı söktürür, kanı temizler, kabızlığı giderir.
Suyla karıştırılarak ayakların yıkanması durumundaİ ayak kokularını yok eder. (Sindirim sisremi ile sorunları olanların yemesi pek tavsiye edilmez.)

You can leave a response, or trackback from your own site.