GÜL(Rosa)

GÜL (Rosa)
Türlerine verilen genel bir adolup, kışın yapraklarını döken çeşitli kokua, renklerde ve çalı görünümünde olan bir bitkidir. Yağı, suyu ve şurubu yapılarak istifade edilir. Kurutulmasu için ise, sıcak ve ısısı değişmeyen bir yerde saklanmalıdır. Fazla kullanmak ciğerlere zarar verir.
Kabızlığa karşı etkilidir, ancak aç karnına çiğ yemek gerekir. Suyu cildi temizlemekte etkin bir tonik olarak kullanılır. Kurutulmuş çiçek tacından 100 gr. kadarı 1 litre suyun içine atılarak, kaynatıldıktan sonra günde 2 fincan içilmesi durumunda; bağırsaklara çok faydalı olacaktır. Süzme balla karıştırılıp içildiğinde vereme çok iyi gelecektir.
Bu ballı karışım aynı zamanda dermansız kimselere ya da bir hastalık sonrasında güçsüz durumdaki kişilere içirilirse kişinin kendi kendine daha çabuk toparlanmasına olanak sağlayacaktır.
Kaynatılmış suyu süzüldükten sonra 500 gr. şekerle tekrar kaynatarak şurubu yapılıp, içilmesi durumunda; göz kanamalarını dindirir, sinirsel gerginliği azaltır.
Kadınların genital organlarını gül suyuyla yıkamaları halinde vaginal akıntılarından kurtulacaktır. Romatizmal ağrıları alır.
Mikrop öldürücü (Antiseptik) bir özelliği olup, eklem ve bademcik enfeksiyonlarına karşın oldukça etkilidir. Ağızda belli bir miktarda çiğnenmesi durumunda, diş eti ve ağız içi yaralarına iyi gelir.
Sürekli gül reçeli yenilmesi mideye güç verip mide mukozasını temizler. Ciğer tıkanıklığı giderip balgamı söktürür. Ayrıca kozmetik ve parfümeri sanayiinde bol miktarda kullanılır.

You can leave a response, or trackback from your own site.