GELİNCİK (Papuver rhoeas)

GELİNCİK (Papuver rhoeas)
Türlerine verilen genel bir ad olup 40-60 cm, yüksekliğe kadar yükselebilen kırmızı çiçekli, yıllık ve otsu bir bitkidir. Yaz aylarında toplanıp gölgelik yerlerde kurutularak ya da taze olarak kullanılır.
Şurubunu hazırlamak için, çiçekleri bir şişenin içine doldurulduktan sonra üstüne az miktarda gül yaprağı ve limon tuzu konulup su ilave edildikten sonra güneş altına bırakılarak bekletilir. Kullanımı esnasında ilave olarak şekerli su katılabilir.
Taze gelincik bitkisini ezmek suretiyle çıkarılan suyu çıban, yılancık ve böcek sokmalarına karşı faydalıdır. Ezilmek suretiyle elde edilen sulu posası burun kanamalarında, alnın üzerine konularak kanın durması sağlanır.
Şurubu akşamları yatmadan içilmesi durumunda uykusuzluğa faydalı olur. Üşütmeye bağlı göğüs rahatsızlıklarına oldukça etkili olup bugün bile farmakolojide kullanılmaktadır. Nefes darlığına iyi gelir. Küçük çocuklarda görülen boğmaca hastalığına karşı etkilidir. Balgamı söktürerek ortadan kaldırılır. Göğüs hastalıklarına bağlı kan tükürmelerini, kusmalarına bertaraf eder.
Midenin rahatlamasını sağlar. Yaprağın ezilmesi ile elde edilen sulu posası sirke ile karıştırılıp baş ağrısına karşı kullanılır. Eklem romatizmalarında faydası görülür. Ceviz kabuğu ile kaynatılması durumunda saçları siyahlatacak boya elde edilir.
Zeyitinyağı ile karıştırıldıktan sonra yanıklara sürülüp yanık ağrısı giderilir. Yaprakları bal ile iyice karıştırıldıktan sonra içine süt ilave ederek içilmesi; böbrek taşlarının parçalanarak dökülmesini sağlar.
İçyağı ile karıştırılıp dölyolu dibine konulması durumunda aybaşı kanının sökülmesini sağlar.

You can leave a response, or trackback from your own site.