FINDIK (Corcylus avellana)

FINDIK (Corcylus avellana)
Kayıngillerden, Kuzey Anadolu bölgesinde özellikle de Doğu Karadeniz bölgesinde yetişen kısa bir ağaçtır. Meyvelerini saran yeşil bir çanak içinde kabuklu olup meyvesi içindedir. Meyvesi bol miktarda yağ ve nişasta içerir. Fazla yenmesi durumunda baş ve mide ağrısı yapar.
Kabukları iyice dövülüp un haline getirildikten sonra 1 çay kaşığı kabuk, 1 çay bardağı su ile iyice haşlanıp içilirse; toplar damar genişlemesinde, kılcal damar kanamalarında kullanılır.
Kabuğunun özelliklerinden biri de antibiyotik  etkisi göstermesidir. Kurutulmuş yaprakları dövüldükten sonra 1 çay kaşığı kadarı 1 çay bardağı su ile kaynatılırsa, prostat bezi büyümeslerine iyi gelir. Bu karışım aynı zamanda kanın temizlenmesine de yardımcı olur.
Kavrulmuş meyvesi biber ile dövülerek karıştırıldıktan sonra yenilirse göğsü yumuşatarak öksürüğü keser. Ciğerleri güçlendirerek düzenli çalışmasını sağlar. Ayvayağı ile birlikte dövülmüş fındık, yakılırsa saç diplerine friksiyon yaparak sürülmesi durumunda; saçları güçlendirerek yeniden saç çıkmasına yardımcı olur.
Fındık yağı, böbrek taşlarına ve bağırsak parazitlerine karşı faydalıdır. Meyveleri saran çanak kısmı kaynatılıp içilirse akciğer ve buna bağlı enfeksiyonlara iyi gelir. Kadınların menapoz dönemini rahat ve çabuk geçirmesini sağlar. Hamile kadınlar için oldukça faydalıdır. ( Mide, damar sertliği, yüksek tansiyon gibi şikayetleri bulunanların fazla yemesi tavsiye edilmez.)

You can leave a response, or trackback from your own site.