FASULYE (Phaseolus vulgaris)

FASULYE (Phaseolus vulgaris)
Fasulyegiller hamilyasından olup besin maddesi olarak kullanılan yeşil ve kuru tohumlarıdır. Kuru fasulye pişirilmesi durumunda, suyunun 2-3 defa değiştirilmesinde fayda vardır. Kurutulmuş fasulye ya da taze yaprakları ile yapılacak olan çay, romatizma, siyatik rahatsızlıklarında, böbrek hastalıklarında, böbrek kumlarının ve taşlarının düşürülmesinde etkili olacaktır.
Kuru fasulye iyice kaynatıldıktan sonra suyu süzülüp fasulyenin içine süt katarak bir taşım daha kaynattıktan sonra, üzerine raziyane tohumu, havlıcan ve süzme bal dökerek yenilirse cinsel kudreti artırır.
Kaynatılmış kuru fasulyenin içine hardal karıştırılarak yenilirse düzenli ve derin bir uyku uyunur. Taze fasulye bedensel ve ruhsal dermansızlıkları gidererek kişiye dinamizm kazandırır.
Pankreas bezinin düzenli çalışmasını sağlar, Karaciğeri güçlendirerek buna bağlı yetersizliklere karşı etkin bir koruma sağlar. Kalbe ve böbreklere güç verir. Kalp çarpıntılarına iyi gelir. Kandaki şeker miktarını düşürerek şeker hastalarına rahatlık sağlar.

You can leave a response, or trackback from your own site.