FARE KULAĞI(Anagallis arvensis)

FARE KULAĞI(Anagallis arvensis)
Uzun ömürlü otsu ve çığlak, hoş kokulu dekoratif bitkilerdir. Yaprakları sapsız çiçekleri mavi veya kırmızıdır. Sapları toz haline getirilerek veya kaynatılarak kullanılır. Ezilerek toz haline getirildikten sonra buruna çekilmesi durumunda burun kanamalarını keser.
İnce kıyılan saplarından 1 tatlı kaşığı fare kulağı 1 litre kaynamış suyun içine atılarak tekrar kaynatılıp süzüldükten sonra günde 2-3 çay bardağı içilmesi durumunda; bedeni zinde tutar, iştahı açar.
Sakinleştiricidir, sinir yorgunluklarına, sinirsel mide kramplarına faydalıdır. Üşütmeye bağlı şikayetleri giderir, nezleyi keser, göğsü yumuşatarak öksürüğü engeller, bronşları açar.
Görme bozukluklarında ve bu organa bağlı şikayetlerde etkilidir. Böbrekteki kum ve safra taşlarına karşı idrar söktürür, ishali keser. Karaciğeri güçlendirerek  karaciğer hastalıklarına karşı vücutta direnç sağlar.
Suyuyla gargara yapılması durumunda diş ağrılarını alır, diş eti hastalıklarına iyi gelir. Yaraları iyileştirmek amacıyla, etkin diğer otların içine katılabilir. (Yüksek dozlarının zehirleyici olmasından ötürü, doktor tavsiyesi ve kontrolü olmadan kullanılmamalıdır.)

You can leave a response, or trackback from your own site.