EBEGÜMECİ ( Malva silvestris)

EBEGÜMECİ ( Malva silvestris)
Özellikleri ve kullanımı: Türlerine verilen genel bir ad olup uzun ömürlü yada bir yıllık otsu ve mor çiçekli bir bitkidir.
Yaprakları taze olarak ıspanak, semiz otu gibi pişirilip yenilebilir.
Taze yapraklarının kaynatılamsıyla elde edilen suyu soğuk olarak içilir sıcak içilmesi durumunda kusturucu özelliği vardır.
Tohumu yaprakları ve kökü ezilerek elde edilen suyu çeşitli şekillerde kullanılır. Kısaca ebegümecinin yaprakları, kökü ve tohumu çeşitli şekillerde kullanılıp şifa bulunur.
Faydaları: Gıda zehirlenmelerinde ebegümeci kaynatılıp sıcak suyu içilirse hemen kusturup zehirlenme tehlikesini en aza indirger.
Ebegümecinin kökü anasonla karıştırılıp kaynatılması durumunda, hamile kadınlar için doğum kolaylığı sağlamasının yanı sıra anne sütünün artmasınada yardımcı olur.
Köklerinin çiğ olarak çiğnenmesi durumunda diş etlerine oldukça faydalı olur. Ağız içi enfeksiyonlarınada ayrıca etkilidir.
Kökünün kaynatılmasıyla oluşan su buharına rahim ağrısı çeken kadınların oturması onları rahatlatır. Anüs ağrılarını giderir.
Kökünün söğüt yaprağıy ile birlikte ezilip su ve posa karışımı yaraların, şişliklerin üzerine sürülürse faydalı olur.
Aynı karışım basur memeleri üzerindede etkilidir.
Yaprağı hakiki zeytinyağına batırıldıktan sonra yanık yaralarının üzerine konularak çabuk iyileşmesi sağlanır.
suyu süt ile karıştırılıp içilmesi durumunda öksürüğü kesmede oldukça etkilidir. Bronşları açar, üşütmelerden oluşan göğüs ağrılarına iyi gelir.
Boğazda ve yemek borusunda oluşan tahrişleri giderir.
Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. İdrar yolları tıkanıklığına iyi gelir.
Baş ağrısını ve vücutta oluşan kırgınlıkları, halsizlikleri giderir. Ateşi düşürür, yatıştırıcı olup düzenli uyku sağlar.
Burun kanamalarına, burun tıkanıklığına faydalıdır.
Yaprağı böcek sokmalarına karşı sokulan yerin üzerine yakı gibi konulursa etkisini hemen gösterir.

You can leave a response, or trackback from your own site.