ZEYTİN (Olea europea)

ZEYTİN (Olea europea)

zeytin 300x300 ZEYTİN (Olea europea)

Zeytin

Zeytin gillerden, Akdeniz ülkelerinde yetişen, 10-20 metre yüksekliğinde, dalları dikensiz, yaprakları karşılıklı, küçük ve gümüş renginde uzun ömürlü bir ağaç olup, bu ağacın taze iken yeşil, sonradan kararan, yüksek besin değeri bulunan yağlı meyvesi ve tanelerinden çıkarılan ve içinde E vitamini bulunan bitkisel yağ.

Zeytin Hangi Hastalıklara İyi Gelir; Zeytinin Faydaları: Karaciğer için oldukça değerli bir besin olup, sarılığa karşı etkili olup, karaciğeri çalıştırır, ağrılarını alır. Safra ifrazatını arttırır. Yaprakları ve kabukları; kandaki şeker oranını ve hiper tansiyonu düşürür. Bağırsak parazitlerini döker.

ZERDEÇAL ( Curcuma longa)

zerdeçal ZERDEÇAL ( Curcuma longa)

Zerdeçal

ZERDEÇAL ( Curcuma longa)
Zencefilgillerden, kök saplarından safranı andıran boyalı bir madde çıkarılan, yaprakları sivri uçlu, çiçekleri sarı renkte, çok yıllık bir bitkidir. Baharat olarak kullanılır.

Zerdeçal Hangi Hastalıklara İyi Gelir; Zerdeçalın Faydaları: Vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Hastalık sonrası dönemi kısaltır, hastanın çabuk toparlanmasını sağlar. Akciğer hastalıklarına karşı etkilidir.

ZENCEFİL (Zingiber officinale)

zencefil ZENCEFİL (Zingiber officinale)

Zencefil

ZENCEFİL (Zingiber officinale)
Zencefilgillerden, Hindistan ve Malezya’da yetişen, yaklaşık 1 metre yüksekliğinde, kamış görünüşünde, çok yıllık otsu bir bitki olup, bu bitkiden elde edilen ve baharat olarak kullanılan tozudur.

Zencefil Hangi Hastalıklara İyi Gelir; Zencefilin Faydaları: Bedeni ve zihni güçlendirerek kişiye zindelik kazandırır. Cinsel gücü arttırarak cinsel isteği kamçılar. Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür, bağırsak bozukluklarını giderir. İshali keser. Soğuk algınlığına, gribal enfeksiyonlara karşı etkilidir.

ZAMBAK (Lilium candidum)

zambak ZAMBAK (Lilium candidum)

Zambak

ZAMBAK (Lilium candidum)
Zambakgillerden, 90-100 cm. yüksekliğinde, çok çeşitli, güzel ve iri çiçekli, soğanlı çok yıllık bir bitkidir.

Zambak Hangi Hastalıklara İyi Gelir; Zambağın Faydaları: Kaynatılarak günde iki, üç fincan içilen çayı, soğuk algınlığına faydalı olur. Diş ağrılarını alır, diş eti iltihaplarını giderir. Ağrıları alır, şişlikleri indirir.

ZAKKUM (Nerium oleander)

zakkum ZAKKUM (Nerium oleander)

Zakkum

ZAKKUM (Nerium oleander)
Zakkumgillerden, Akdeniz ülkelerinde, dere yataklarında, yol kenarlarında yetişen, 6 metreye kadar yükselebilen, çiçekleri beyaz veya pembe renkli, kışın yapraklarını dökmeyen, sık dallı zehirli bir ağaççıktır.

Zakkum Hangi Hastalıklara İyi Gelir; Zakkumun Faydaları: Zehirli olmasından ötürü haricen kullanılır. Lapa veya merhem yapılarak akrep ve arı sokmalarında kullanılır. Üşütmeden mütevellit adele ağrılarını alır.

YÜKSÜK OTU (Digitalis purpurea)

yuksuk otu YÜKSÜK OTU (Digitalis purpurea)

Yüksük Otu

YÜKSÜK OTU (Digitalis purpurea)
Sıracagillerden, çiçekleri yüksük biçiminde kırmızı, sarı veya kirli sarı renginde olan çok yıllık otsu zehirli bir bitkidir.

Yüksük Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir; Yüksük Otunun Faydaları: Kalp hastalıklarında dijitalin adıyla kullanılan bir alkaloit veren bitki kalbe tesir edici ilaçların imalinde kullanılır.Kalbin hareketlerini güçlendirir. Kalp damarlarını daraltır. Kan dolaşımının artması nedeniyle ödemlerin boşaltılmasında büyük rol oynar. Zehirli olmasından ötürü doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaz.

YULAF (Avena sativa)

yulaf YULAF (Avena sativa)

Yulaf

YULAF (Avena sativa)
Buğdaygillerden, en çok hayvan yemi olarak yetiştirilen bir yıllık otsu bir bitki olup, bu bitkinin tanesine verilen addır.

Yulaf Hangi Hastalıklara İyi Gelir; Yulafın Faydaları: Bebekler için oldukça besleyici, fazla gaz ve karın ağrısı yapmayan, bağırsakları yumuşak tutan çok iyi bir besindir. Mide ve bağırsak iltihaplarına karşı etkili olarak kullanılır. Kandaki şeker miktarını düşürür. Guatr’a karşı oldukça koruyucudur. Kaynatılmış yulaf suyu bal ile birlikte kullanılırsa, öksürüğü keser. Bedensel ve ruhsal yorgunlukları giderir, zindelik kazandırır. 1 kg. kıyılmış yulaf samanı, 3-4 litre yarım saat kaynatılıp süzüldükten sonra banyo suyuna katılırsa, romatizma, siyatik, deri hastalıklarına teskin edici olarak kullanılır.