ZONA BİTKİSEL TEDAVİ

ZONA BİTKİSEL TEDAVİ
Zona Hastalığı Nedir Tanımı: (Herpes zoster) Duygusal sinirlerin ağrılı bir hastalığıdır. Hasta sinirin etkilendiği deri bölgesinde de iltihap görülür.
Zona Hastalığı Oluşma Nedenleri: Suçiçeği etkeni olan virüstür. İki hastalık arasındaki ilgi tam olarak saptanamamıştır, çünkü zonalı bir erişkinden, çocuklara suçiçeği bulaşabildiği halde, suçiçekli çocuklardan erişkinlere zona geçememekte ve bir erişkinden diğerine de zona bulaşamamaktadır. Çocuklukta geçirilmiş bir enfeksiyon sonrası, vücutta sessiz kalmış bir virüsün, erişkinde zonaya neden olduğu düşünülmektedir.
Başlangıçta, hafif bir ateşle beraber, hasta sinirlerin sinirlendirdiği vücut bölümlerinde ağrı vardır. Hastalık, genellikle vücudun bir yarısını, yarım kuşak şeklinde sara ve tek yönlüdür. Birkaç gün sonra deri kızarır ve etkili alanda ufak kabarcıklar belirir. Kabarcıklar patlayıp, kuru kabukları bunların yerini alır ve kabukların dökülmesi sonucu, beyaz bir iz kalır. Zona, baş ve yüzün duyu sinirinin bir dalında da görülebilir. Sinirin ilk (oftalmik) bölümü etkilenmişse gözde, körlüğe kadar ilerleyen bir durum belirebilir. Zona geçtikten sonra dahi, hastada devamlı ve engelleyici sinir ağrısı kalabilir. Ama kalan izlerde ağrı yoktur. Kabarcıkların mikroplanmamasına dikkat edilmelidir.

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi Önerileri:

  1. Bir miktar lahana yaprağı mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu kabarcıkların üzerine sürülür.
  2. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş yada ince kıyılmış birer yemek kaşığı aslanpençesi, papatya, gazel boynuzu, ikişer buçuk yemek kaşığı meşe ağacı kabuğu, ada çayı ve iki yemek kaşığı yulaf iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir litre suyun içine dört yemek kaşığı bitki harmanı katılıp kaynatılmasının ardından içine daldırılacak olan bir sargı bezi sıkılmadan kabarcıkların üzerine sarılır. Posası da iki sargı bezinin arasına konularak kabarcıkların üzerine tampon yapılabilir.
    You can leave a response, or trackback from your own site.