ZATÜRREE

ZATÜRREE
Tanımı:
(Pnömoni) Akciğer iltihabıdır. Temel olarak iki tiptir. Lober pnömoni ve bronkopnömoni. Bunlar birçok özelliği paylaşır ve tedavileri aynıdır.
Nedenleri: Bakteri ve virüs benzeri organizmalar mantar enfeksiyonu, solucanların, solunan yabancı maddenin, tozların, buharların tahrişidir.
1- Bakteriyel Pnömoni: Bu vakaların balgamlarında birçok çeşit bakteri (6-7) çeşit bulunmaktadır. Hasta aniden kendini kötü hisseder, ateşi yükselir, titreme ve kuru öksürük belirir. Zatürrenin erken devrinin en dikkati çeken belirtisi, belirtilerin akciğere ilişkin olmamasıdır. Hastadada, akciğer ağrısından fazla, baş ağrısı vardır ve kendini çok kötü hissettiğinden söz etmekle beraber, tam olarak ne olduğunu fark edemez. Ama birkaç saat içinde, öksürük artar ve solunumda hissedilen tipik ağrısıyla plörezi (zatülcenp) de belirip, teşhisi kesinleştirir. Bol sıvılı, hafif bir beslenme uygulanmalıdır. Bakteriyel zatürree, bu gün için bile tehlikeli olan bir hastalıktır. Bundan dolayıdır ki uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.
2- Virütik Pnömoni: Solunum yollarıyla akciğerleri enfekte edebilen birkaç virüs vardır. Bakteriyel zatürreden daha az korkutucudur. Ateş daha azdır, hastadaki huzursuzluk o kadar önemli değildir. Hastalık ortalama üç hafta sürer. Grip virüsü, sık olmamakla beraber akciğerlerde öldürücü bir enfeksiyona yol açabilir. Gripi izleyen pnömoni, genellikle ikinci bir bakteri istilasına bağlıdır. Yukarıdaki maddelerin dışında mantar enfeksiyonları, solucan ve parazitler, solunan yabancı maddeler ve tahriş edici toz da zatürreye yol açar. Hastalığın tehlikeli olmasından ötürü uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir silme tatlı kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek uyanık olunan her saat başı birer yudum içilerek kullanılır.

 1. Bir litre suyun içine bir avuç menekşe katılıp kaynatılmasının ardından günde üç öğün yarımşar çay fincanı içilir.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir silme çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek uyanık olunan her saat başı birer yudum içilerek kullanılır.
 3. Bir litre suyun içine birer çorba kaşığı acı pelin, ıhlamur ve papatya katılıp kaynatılmasının ardından günde üç öğün birer kahve fincanı içilir.
 4. Bir miktar kekik otu ince kıyılıp ağzı geniş bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenip sıkıca kapatıldıktan sonra güneş görebileceği veya sıcak bir yerde iki hafta bekletildikten sonra süzülüp, göğsün üzerine yedirilerek sürülür.
 5. Bir litre suyun içine bol miktarda soğan kabuğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer kahve fincanı içilir.
 6. Bir litre suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan iki avuç keten tohumu katılıp su buharlaşıp kendi kendini çekinceye ve içindeki malzeme sulu bir lapa haline gelene kadar kaynatıldıktan sonra genişçe bir Amerikan bezinin üzerine sürülerek göğsün üzerine yatırılır.
 7. Bir litre suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan ikişer çorba kaşığı hardal tohumu ve keten tohumu katılıp su buharlaşıp kendi kendini çekinceye ve içindeki malzeme sulu bir lapa haline gelene kadar kaynatıldıktan sonra genişçe bir Amerikan bezinin üzerine sürülerek göğsün üzerine yatırılır. Bu işlem 45 dakikayı geçmemelidir, zira tahriş edebilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı öksürük otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabahları aç karnına ve yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
 9. Bir miktar ayı sarımsağı ince kıyılıp ağzı geniş bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üzerine ağzına kadar saf alkol eklenip sıkıca kapatıldıktan sonra güneş görebileceği veya sıcak bir yerde iki hafta bekletildikten sonra süzülerek günde üç öğün birer kahve fincanı suyun içine 10-15 damla damlatılarak kullanılır.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 11. Bir su bardağı zeytinyağının içine bir tatlı kaşığı kafuru katılıp iyice eridikten sonra temiz bir kavanoza boşaltılıp, bir kahve fincanı suyun içine beş damla damlatılarak içilir.
 12. Gün boyu ağız içinde çiğnenecek olan eğir kökü oldukça faydalı olacaktır.
 13. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç dar yapraklı sinir otu ve bir silme yemek kaşığı havanda dövülmüş üzerlik tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir.
 14. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında ebegümeci katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı birer tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle yudumlanarak içilir.
 15. Yarım litre sütün içine 250 gram ezilmiş peynir katılıp kaynatılmasının ardından elde edilen sulu lapa temiz bir Amerikan bezinin üzerine sıcak halde yayılıp göğsün üzerine yatırılır.
 16. Bir litre sirkenin içine iki adet bayır turpu minik parçalar halinde doğranıp 1-2 saat süresince bekletildikten sonra içine emici özellikli bir bez daldırılıp hastanın göğsüne yayılır. Bu işlem her gün yenilenerek tekrarlanır.
 17. Aynı oranda (ince kıyılmış yada havanda dövülerek ezilmiş) ebegümeci tohumu, hünnap, ısırgan otu, öksürük otu, keten tohumu, baldırıkara ve kavun çekirdeği iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bitki harmanı katılıp, demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek, uyanık olunan her saat başı birer yudum içilerek kullanılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.