ZATÜLCENP

ZATÜLCENP
Tanımı: (Plörezi) Akciğer zarı iltihabıdır.
Nedenleri: Verem, zatürre, akciğer absesi gibi vakalarda, akciğerlerden yayılan iltihap, akciğer kanserlerinde, enfeksiyon olmaksızın, akciğer zarının tahriş olması, akciğer yada göğüs duvarı yaralanmalarıdır. İki türlüdür: Kuru plörezi. Yaş plörezi.
1-    .Kuru Plörezi: Soluk almayla, boyun yada omuz başına kadar yayılan keskin bir göğüs ağrısı vardır. Hasta, kesik kesik soluyup, göğüs duvarını mümkün olduğu kadar az hareket ettirir. Nedene bağlı bir ateş ve ağrılı öksürük vardır. Öksürük ve akciğer iltihabına eşlik etmeyen bir tip kuru plörezi Bomholm hastalığı adını alır.
2-    Yaş Plörezi (sıvı birikmesi): İltihaplı akciğer zarlarının arasında sıvı birikmesi olduğundan, ağrı azdır. Biriken sıvı, enfekte yada steril olabilir. Sıvının enfekte ve cerahatli olduğu hallerde, çevresinde bağ dokusu oluşumu ile sıvı yerelleşebilir ve bu durumda, ampiyem adını alır. Ağrının az olmasına karşılık, hasta kendini kötü hisseder, ateşlidir ve akciğer zarı boşluğunda fazla sıvı olması halinde, solunum darlığı görülür. Fazla sıvı birikmesinde, yerel anestezi altında, göğüs duvarına iğne sokarak, sıvının boşaltılması gereklidir. Yerelleşmiş ve çevresi bağdokusuyla çevrilmiş ampiyemin boşalabilmesi için, bazen üstteki kaburgaların da çıkartılması gerekebilir.
Öneriler: Kuru plörezi
Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı ardıç tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

 1. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aranında tıbbi karakafes kökü katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra, süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere yudumlanarak birer çay fincanı içilir.
 2. Bir litre suyun içine ince kıyılmış iki avuç lahana yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 3. Bir litre suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan ikişer çorba kaşığı hardal tohumu ve keten tohumu katılıp su buharlaşıp kendi kendini çekinceye ve içindeki malzeme sulu bir lapa haline gelene kadar kaynatıldıktan sonra genişçe bir Amerikan bezinin üzerine sürülerek göğsün üzerine yatırılır. Bu işlem 45 dakikayı geçmemelidir, zira tahriş edebilir.
 4. Bir litre suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan iki çorba kaşığı hardal tohumu katılıp su buharlaşıp kendi kendini çekinceye ve içindeki malzeme sulu bir lapa haline gelene kadar kaynatıldıktan sonra genişçe bir Amerikan bezinin üzerine sürülerek göğsün üzerine yatırılır. Bu işlem 45 dakikayı geçmemelidir, zira tahriş edebilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı öksürük otu (yaprak ve çiçek karışımı) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 7. Bir litre suyun içine birer avuç arpa, yulaf katılıp su buharlaşıp kendi kendini çekinceye ve içindeki malzeme sulu bir lapa haline gelene kadar kaynatıldıktan sonra genişçe bir Amerikan bezinin üzerine sürülerek göğsün üzerine yatırılır.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 9. Aynı oranda, havanda dövülerek yada ince kıyılarak hazırlanmış, öksürük otu (yaprak ve çiçekleri) sığırkuyruğu (çiçekleri), sivri yapraklı sinir otu (yaprakları) ve ciğer otu (yaprakları) iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine iki çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ıhlamur katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 11. Bir miktar okaliptüs yaprağı ince kıyılıp ağzı geniş bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üzerine ağzına kadar saf alkol eklenip sıkıca kapatıldıktan sonra güneş görebileceği veya sıcak bir yerde iki hafta bekletildikten sonra süzülerek göğsün üzerine sürülür.
 12. Bir litre suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan iki avuç keten tohumu katılıp su buharlaşıp kendi kendini çekinceye ve içindeki malzeme sulu bir lapa haline gelene kadar kaynatıldıktan sonra genişçe bir Amerikan bezinin üzerine sürülerek göğsün üzerine yatırılır.
 13. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan birer silme yemek kaşığı rezene tohumu, zencefil ve bir kahve fincanı süzme bal iyice karıştırılıp macun haline getirildikten sonra her gün bir tatlı kaşığı yeniri.
 14. Bir litre suyun içine bir avuç gelincik çiçeği yada menekşe katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer kahve fincanı içilir.
 15. Beş adet yumurta akı ile ikişer silme yemek kaşığı toz karabiber ile toz zencefil katılıp iyice karıştırıldıktan sonra genişçe bir Amerikan bezinin üzerine sürülerek göğsün üzerine yatırılır.
 16. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir adet ince pırasa (beyaz kısımları) birer çorba kaşığı nane ve ısırgan otu katılıp su buharlaşıp kendi kendini çekinceye ve içindeki malzeme sulu lapa haline gelene kadar kaynatıldıktan sonra bir tülbent yardımıyla süzülüp elde edilen sulu mayiyi macun kıvamına getirecek kadar süzme bal ilave edilir ve günde üç öğün birer silme yemek kaşığı yenir.
 17. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç maydanoz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer kahve fincanı içilir.
 18. Sulu Plörezi
 19. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç kuşkonmaz kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer yemek kaşığı alınır.
 20. Havanda dövülerek ufalanmış olan bir avuç çam fıstığının içine, macun haline getirecek kadar süzme bal ilave edilip her gün yenir.
 21. Havanda dövülerek ufalanmış olan bir avuç kantaronun içine, macun haline getirecek kadar süzme bal ilave edilip her gün yenir.
 22. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.