YÜZ FELCİ

YÜZ FELCİ
Tanımı: (Bell Felci) Yüz felcinin en sık görülen biçimidir.
Nedenleri: Bell felcinin (yüz felci) nedeni bilinmemektedir. Ancak yüz siniri iltihaplanır ve uyarıları iletemez. Bu durum geçici olup 1-2 günde geçebileceği gibi 1-2 haftada sürebilir. Ancak biz burada aşırı soğuğa maruz kalmaktan dolayı oluşan yüz felcine öneriler getireceğiz.
Öneriler: Bir miktar binbirdelik otu ince kıyılıp ağzı geniş bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenip sıkıca kapatıldıktan sonra güneş görebileceği veya sıcak bir yerde iki hafta bekletildikten sonra süzülerek yüze hafif friksiyonlarla sürülür.

  1. Bir miktar kekik otu ince kıyılıp ağzı geniş bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenip sıkıca kapatıldıktan sonra güneş görebileceği veya sıcak bir yerde iki hafta bekletildikten sonra süzülerek yüze hafif friksiyonlarla sürülür.
  2. Bir cezvenin içinde bir su bardağı zeytinyağı kaynatılıp içine iki silme yemek kaşığı toz karabiber katıldıktan sonra iyice karıştırılıp süzülmesinin ardından yüze sürülür.
  3. Bir miktar mersin yaprağı ince kıyılıp ağzı geniş bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenip sıkıca kapatıldıktan sonra güneş görebileceği veya sıcak bir yerde iki hafta bekletildikten sonra süzülerek yüze hafif friksiyonlarla sürülür.
You can leave a response, or trackback from your own site.