YILANCIK

YILANCIK
Tanımı: (Erizipel) Derinin bir streptokok enfeksiyonudur.
Nedenleri: Küçük yara veya sıyrıklardan içeri girmiş olan streptococcus pyogenes tir. Deride, çevresinden kabarık olan ağrılı, duyarlı ve yayılan bir kızartı, ateş ve titremedir. Enfekte bölgenin sınırları çok çabuk yayılır ve belirtiler arttıkça hastada delirium başlar, hasta gittikçe ağırlaşır. Enfeksiyon vücudun herhangi bir yerinde olabilir. En sık yüzde, burun kanatlarından yayılan şekline rastlanır. İhmal edilmemesi ve mutlaka uzman bir doktora danışılması gereken bir hastalıktır.
Öneriler: Taze ve yeni çiçek açmış ayı sarımsağı ince kıyılıp ağzı geniş bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üzerine ağzına kadar konyak eklenip sıkıca kapatıldıktan sonra güneş görebileceği veya sızak bir yerde iki hafta bekletildikten sonra günde üç kez bir kahve fincanı suyun içine 10-15 damla katılıp içilir.

 1. Havanda dövülerek iyice ufalanmış (kabukları soyulmuş) bir çay bardağı süzme bal yarım litre suyun içine atılıp su buharlaşana ve içindeki malzeme lapa haline gelene kadar kaynatılıp elde edilen lapa bir tamponun üzerine sürülüp söz konusu yılancığın bulunduğu bölgeye sürülerek kullanılır.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış çıban otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra sabahları aç karnına bir çay fincanı içilir.
 3. Yarım litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç sarı sumak yaprağı katılıp su buharlaşana içindeki malzeme lapa haline gelene kadar kaynatılıp bir tamponun üzerine sürülerek söz konusu yılancığın yayıldığı bölgeye sürülür.
 4. Bir miktar kaya koruğu yaprağı iyice yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılarak elde edilen özsuyuna bir tampon batırılıp söz konusu yılancığın yayıldığı bölgeye kompres olarak uygulanır.
 5. Bir litre taze sütün içine bir adet benekli yılan yastığı kökü katılıp on iki saat bekletildikten sonra ısıtılıp sütün içine batırılacak olan bir tampon yılancığın yayıldığı bölgenin üzerine konur.
 6. Bir miktar öksürük otu iyice yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip, elde edilen posa yılancığın yayıldığı bölgenin üzerine konur. Aynı zamanda da bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış öksürük otu yaprağı katılıp, kaynatılmasının ardından süzülerek elde edilen suyuna bir tampon daldırılıp söz konusu yılancığın yayıldığı bölgeye kompres olarak uygulanır.
 7. Yarım litre suyun içine iyice dövülmüş bir avuç çiriş oto kökü katılıp su buharlaşana içindeki malzeme lapa haline gelene kadar kaynatılıp, bir tamponun üzerine sürülerek söz konusu yılancığın yayıldığı bölgeye sürülür.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış ıhlamur katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün birer çay fincanı ve beraberinde de yine birer çay fincanı portakal suyu içilir.
 10. Bir miktar lahana yaprağı iyice yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip elde edilen posa yılancığın yayıldığı bölgenin üzerine konur.
 11. Bir tavanın içine yarım kilogram içyağı eritilip kızgın yağın içine iki avuç ince kıyılmış ebegümeci (yaprağı) katılıp bitkiler çıtırdayana kadar karıştırılır ve ateşten alınıp on iki saat kadar buzdolabında bekletilir. Ertesinde buzdolabından alınan tava hafif ateşte kızdırıldıktan sonra bir tülbent yardımıyla temiz bir kavanozun içine süzülür ve üzerine tülbentte kalan posada sıkılarak tekrar serin bir yerde muhafaza edilir. Gerektiğinde yılancığın yayılmış olduğu bölgeye sürülerek kullanılır.
 12. Yılancığın olduğu bölgenin üzerine pis kanı emmesi için sülük bırakılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.