YILAN SOKMASI

YILAN SOKMASI
Tanımı: Genellikle, iki çeşit yılan zehiri vardır. Biri, sinir sistemini etkiler, diğeri ise, vücudun sabit hücreleriyle, kan hücrelerinin zehiridir. Yılanın soktuğu yerde ağrı ve şiddetli reaksiyonun olması, özellik taşır. Bazı yılanların soktuğu bölgede ise, yerel kangren oluşur. Şiddetli bir sokma sonucu, idrarda ve dışkıda kan belirebilir. Ayrıca, zehir, kan pıhtılaşmasını azalttığından, burun kanamalarına ve kan kusmalarına rastlanır. Sinir sistemini etkileyebilecek yılanların soktuğu yerdeki ağrı ve yerel reaksiyon, diğerindekinden azdır. Başlıca etki, sinir sistemi felcidir. Yayılan duyu yitimi, konuşma güçlüğü, görme bulanıklığı, bulantı, kusma ve endişe hali görülür. Hasta ayakta duramaz ve solunum sıkıntısı belirir. Yılanın soktuğu insan, genellikle çok korkmuş olduğundan, ilk önlem onu yatıştırmak olmalıdır. Yılanın öldürülüp, teşhis edilebilmesi için saklanması gerekmektedir. Hasta kımıldatılmamalıdır, yada gerekirse, yavaş yavaş hareket ettirilmelidir. Yara erişilebilen yerdeyse, emilir ama kesilmez. İyice yıkanır ve kol yada bacaktaysa, oynatılmaması için bir tahtaya bağlanır ve kalp ile yara arasına bir turnike (kol yada bacağı sıkıştırıp, atardamarlarla toplardamarları basınç altına almak ve buralardaki kan akımını durdurmaktır. Bir, ip, lastik, kravat gibi. Bu durum zehirin dolaşıma geçmesini engellemek için yapılır ve iki saatten fazla uygulanmaz) konur. Bu turnike, yarım saatte bir, bir dakika süreyle gevşetilir ve turnike yapılmaya başlanan saat mutlaka bilinmelidir. Yılan sokmasında en önemli davranış, hastanın hareketsiz tutulmasıdır. En yakın bir sağlık kuruluşuna mutlaka yetiştirilmelidir.
Öneriler: Bol sarımsaklı yoğurt yenmeli ve iyice dövülmüş sarımsak yılanın sokmuş olduğu yere sürülmeli.

  1. Bir miktar dulavrat otu iyice yıkanıp temizlendikten sonra, nemli halde mikserden geçirilip, bir tülbent yardımıyla sıkılarak elde edilen özsuyu, yılanın sokmuş olduğu yere sürülür.
  2. Bir miktar dar yapraklı sinir otu iyice yıkanıp temizlendikten sonra nemli bir halde mikserden geçirilip, bir tülbent yardımıyla sıkılarak  elde edilen özsuyu, yılanın sokmuş olduğu yere sürülür.
  3. Bir miktar sinameki iyice yıkanıp temizlendikten sonra nemli bir halde mikserden geçirilip, bir tülbent yardımıyla sıkılarak  elde edilen özsuyu, yılanın sokmuş olduğu yere sürülür.
  4. Bir miktar yavşan otu iyice yıkanıp temizlendikten sonra nemli bir halde mikserden geçirilip, bir tülbent yardımıyla sıkılarak  elde edilen özsuyu, yılanın sokmuş olduğu yere sürülür.
  5. Bir miktar dişbudak yaprağı iyice yıkanıp temizlendikten sonra nemli bir halde mikserden geçirilip, bir tülbent yardımıyla sıkılarak  elde edilen özsuyu, yılanın sokmuş olduğu yere sürülür.
  6. Bir miktar sığırkuyruğu (yaprak ve çiçekleri) iyice yıkanıp temizlendikten sonra nemli bir halde mikserden geçirilip, bir tülbent yardımıyla sıkılarak  elde edilen özsuyu, yılanın sokmuş olduğu yere sürülür.
  7. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı kendir tohumu az miktarda su ile karıştırılarak lapa haline getirildikten sonra yılanın sokmuş olduğu yerin üzerine sürülür.
You can leave a response, or trackback from your own site.