YATIŞTIRICILAR

YATIŞTIRICILAR
Tanımı: (Trankilizan) Yersiz endişe halini gideren, heyecanları dindiren maddelere verilen addır.
Nedenleri: İnsanın yaşam süresi içinde, çeşitli inişlerin ve çıkışların olması, sosyal ilişkilerinde, ekonomik ilişkilerinde tedirginlikler yaşaması ve bu durumların kişinin sinirlerini yıpratması, yersiz endişe hallerine düşmesine neden olmaktadır. Bunların dışında sınav heyecanı zifaf gecesi gereksiz korku vb. gibi hallerde bu yatıştırıcıların oldukça faydası olur.
Öneriler: Gereksinim duyulduğu hallerde, bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra aralıklarla yudumlanarak içilir.

 1. Gereksinim duyulduğu hallerde, ince kıyılmış bir miktar taze biberiye ağzı geniş bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üzerine ağzına kadar beyaz şarap eklenip ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra güneş görebileceği veya sıcak bir yerde iki hafta bekletilir. Gerektiğinde 1-2 çorba kaşığı içilir.
 2. Gereksinim duyulduğu hallerde, bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ayıpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp gün içinde yudumlanarak içilir. Özellikle korku ve endişenin neden olduğu durumlarda yatıştırıcı olarak oldukça faydalıdır.
 3. Bir miktar pırasa iyice yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen bir kahve fincanı özsuyu gereksinim duyulduğu hallerde içilir.
 4. Taze ve yeni çiçek açmış kedi otu ince kıyılıp ağzı geniş bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üzerine ağzına kadar konyak eklenip sıkıca kapatıldıktan sonra güneş görebileceği veya sızak bir yerde iki hafta bekletilir. Gereksinim duyulduğu hallerde az suyun içine 10-15 damla katılıp içilir.
 5. Taze ve yeni çiçek açmış nane ince kıyılıp ağzı geniş bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üzerine ağzına kadar konyak eklenip sıkıca kapatıldıktan sonra güneş görebileceği veya sızak bir yerde iki hafta bekletilir. Gereksinim duyulduğu hallerde az suyun içine 10-15 damla katılıp içilir.
 6. Taze ve yeni çiçek açmış çıban otu ince kıyılıp ağzı geniş bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üzerine ağzına kadar konyak eklenip sıkıca kapatıldıktan sonra güneş görebileceği veya sızak bir yerde iki hafta bekletilir. Gereksinim duyulduğu hallerde az suyun içine 10-15 damla katılıp içilir.
 7. Gereksinim duyulduğu hallerde, bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış yarım çay kaşığı tıbbi kestere katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp gün içinde yudumlanarak içilir. Bitkinin zehirli olmasından ötürü verilen dozun kesinlikle aşılmaması gerekmektedir.
 8. Gereksinim duyulduğu hallerde, bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı turunç kabuğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp gün içinde yudumlanarak içilir.
 9. Gereksinim duyulduğu hallerde, bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oğul otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp gün içinde yudumlanarak içilir.
 10. Gereksinim duyulduğu hallerde, bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı dulavrat otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp gün içinde yudumlanarak içilir.
 11. Taze ve yeni çiçek açmış aynısefa otu ince kıyılıp ağzı geniş bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üzerine ağzına kadar konyak eklenip sıkıca kapatıldıktan sonra güneş görebileceği veya sızak bir yerde iki hafta bekletilir. Gereksinim duyulduğu hallerde az suyun içine 10-15 damla katılıp içilir.
 12. Gereksinim duyulduğu hallerde, bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çuha çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 13. Gereksinim duyulduğu hallerde, bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı karaman kimyonu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp gün içinde yudumlanarak içilir.
 14. Gereksinim duyulduğu hallerde, bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 15. Gereksinim duyulduğu hallerde, bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı binbirdelik otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 16. Gereksinim duyulduğu hallerde, bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı yabani yasemin sapı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 17. Gereksinim duyulduğu hallerde, bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı mübarek dikeni (meyveleri) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir. Böbreklerinden rahatsız olanların kullanmamaları gerekmektedir.
 18. Gereksinim duyulduğu hallerde, bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kokulu yapışkan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp gün içinde yudumlanarak içilir.
 19. Gereksinim duyulduğu hallerde, bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sarı yoğurt otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 20. Bir su bardağı soğuk suyun içine ince kıyılmış iki silme çay kaşığı tıbbi melek otu katılıp bir saat kadar soğuk suda dinlendirildikten sonra kaynatılıp, süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.