YATAĞA İŞEME

YATAĞA İŞEME
Tanımı: (Enuresis) Altını istem dışı idrar kaçırıp ıslatmaktır.
Nedenleri: Organik olması durumunda, diyabet, böbrek hastalığı yada mesanenin sinirsel kontrolünde bir bozukluk aranmalıdır. Hiçbir organik anomali bulunmadığı halde, bu durumun psikolojik nedeni araştırılır. Genellikle, ana baba baskısı etkendir. Bir çocuk 18 aylık olana kadar mesane kontrolünü sağlayamaması normaldir. 2 yaşından sonra bile, çocuğun ara sıra, idrar kaçırması normal olarak görülür. Çocuğun her yatağı ıslatışı, ana baba tarafından büyük bir olay haline getirilmesi durumunda, çocukta, bu durum sürekli olmaya başlar. Genellikle şefkat duygusu verilen çocukta, durumun düzeldiği görülür. Ayrıca yatmadan önce sıvı verilmemesi de yararlı bir önlemdir.
Öneriler: Bir miktar güneş altında toplanmış bin bir delik otu bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki üç hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilip şişenin içindeki yağ kırmızı bir renk aldıktan sonra bir tülbent yardımıyla posası da sıkılmak suretiyle temiz bir şişeye aktarılır. Günde üç öğün bir yemek kaşığı suyun içine beşer damla damlatılarak kullanılır. Bu uygulama mesanenin sinirsel kontrolünde bir rahatsızlık durumunda oldukça faydalı olacaktır. Aynı zamanda bu tentürü dıştan mesane bölgesine friksiyon yaparak da kullanılabilir.

  1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı havlıcan katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
  2. İki avuç ince kıyılmış civanperçemi (sap ve çiçekleri) yarım kova (2,5 lt.) soğuk suyun içine katılıp on iki saat bekletilip ertesinde ısıtılarak yarım kova banyo suyuna süzülerek ilave edilir ve hergün yirmi dakika boyunca oturularak banyo yapılır. Bitki 2-3 banyo daha kullanılabilir.
  3. Aynı zamanda bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve öğleden sonra olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  4. Bir litre suyun içine ikişer yemek kaşığı peygamber çiçeği ile kantaron katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek, üç saatte bir yemek kaşığı alınır.
  5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı mısır püskülü (uzun süre saklanmış olanlarından kullanılmalı ve kesinlikle taze olmamalıdır) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra 3 saatte bir, birer yemek kaşığı alınır.
  6. Bir litre suyun içine ikişer yemek kaşığı peygamber çiçeği ile kantaron katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek, üç saat bir birer yemek kaşığı alınır.
  7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı mısır püskülü (uzun süre saklanmış olanlarından kullanılmalı ve kesinlikle taze olmamalıdır) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra, üç saatte bir birer yemek kaşığı alınır.
  8. Bir miktar ince kıyılmış servi yaprağı bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir.mesane ve bel bölgesi bu yağ ile ovulur.
  9. Yarım litre suyun içine bir silme yemek kaşığı andız kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp, ılıdıktan sonra üzerine bir çay bardağı sirke eklenip akşam yemeğinden sonra yarım çay bardağı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.