VEREM

VEREM
Tanımı: (Tüberküloz) Genel anlamda herhangi bir organa ve en çok akciğerlere yerleşen Koch basilinin yol açtığı ateşli ve bulaşıcı bir hastalıktır. Biz burada akciğer veremini konu edeceğiz. Akciğer vereminin yayılmasında en etkili neden, insanların, kalabalık halde, bir arada yaşamasıdır. Sağlık koşulları düzeldikçe verem görülme sıklığı azalmaktadır.
Nedenleri: Hastalık başladığında, genellikle  fark edilmeyip, grip gibi basit diğer hastalıkla karıştırılır. Ateş, öksürük, beklide hafif bir göğüs ağrısı olabilir. İlkel odak adı verilen hasta bölge iyileşir, sıklıkla kireçlenir ve yerel lenf bezleri yozlaşır. İkincil verem başlar, yada basiller, ilkel odaktan yayılırsa, kan tükürmek, kronik öksürük, soluk almayla duyulan göğüs ağrısı, yorgunluk, iştahsızlık, özellikle geceleri terlemek ve kadınlarda da adetlerin kesilmesi belirtileri ortaya çıkar. Hastalık ilerledikçe hasta kilo kaybeder.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı atkuyruğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. Düzenli olarak içilmesi gerekmektedir.

 1. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç bakla yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yarımşar çay fincanı içilir. Düzenli olarak içilmesi gerekmektedir.
 2. Bir su bardağı sütün içine havanda dövülerek iyice ezilmiş olan on diş sarımsak ve bir kahve fincanı halis tereyağı katılıp iyice karıştırıldıktan sonra her gün bir silme yemek kaşığı yenir. Düzenli olarak yenilmesi gerekmektedir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. Düzenli olarak içilmesi gerekmektedir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı radika katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. Düzenli olarak içilmesi gerekmektedir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı öksürük otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. Düzenli olarak içilmesi gerekmektedir.
 6. Aynı oranda (ince kıyılmış yada havanda dövülmüş) kantaron, ısırgan otu (yaprakları ve çiçekleri) kuru bakla yaprağı ve atkuyruğu iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine iki çay kaşığı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. Düzenli olarak içilmesi gerekmektedir.
 7. Bir litre suyun içine bir avuç çam filizi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer yeme kaşığı içilir. Düzenli olarak içilmesi gerekmektedir.
 8. Bir miktar taze şeftali yaprağı yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu günde üç öğün birer kahve fincanı suyun içine onar damla damlatılarak kullanılır.  Düzenli olarak içilmesi gerekmektedir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kişniş katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. Düzenli olarak içilmesi gerekmektedir.
 10. Bir litre suyun içine ince kıyılmış birer çorba kaşığı aslankuyruğu ve hindiba kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir. Düzenli olarak içilmesi gerekmektedir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı öksürük otu ve kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. Düzenli olarak içilmesi gerekmektedir.
 12. Aynı oranda (ince kıyılmış yada havanda dövülmüş) ciğer otu, öksürük otu, (yaprakları ve çiçekleri) sizri yapraklı sinir otu ve sığırkuyruğu iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine iki çay kaşığı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. Düzenli olarak içilmesi gerekmektedir.
 13. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı çitlembik tohumu ile bir yemek kaşığı süzme bal iyice karıştırılıp bir defada yenir. Bu işlem her gün tekrarlanır.
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı dar yapraklı sinir otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. Düzenli olarak içilmesi gerekmektedir.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kantaron katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. Düzenli olarak içilmesi gerekmektedir.
 16. Bir cezvenin içine bir su bardağı su katılıp üzerine minik parçalara bölünmüş bir çorba kaşığı pancar eklenip kaynatılmasının ardından süzülmeden ve pancarlar ezilerek içilir/yenir.
 17. Bir litre suyun içine birer çorba kaşığı hatmi çiçeği ayva çekirdeği ve ciğer otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer yemek kaşığı içilir. Düzenli olarak içilmesi gerekmektedir.
 18. Birer çay kaşığı kakao, tuzsuz tereyağı ve süzme bal iyice karıştırıldıktan sonra bir su bardağı sıcak sütün içine katılıp bir defada içilir. (Kabızlık yapabilir) Günde üç defa tekrarlanır.
 19. Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir silme yemek kaşığı sofra tuzu katılıp iyice karıştırıldıktan sonra bir defada içilir. Bu öneri özellikle kanama durumlarında faydalıdır.
You can leave a response, or trackback from your own site.