VEBA

VEBA
Tanımı: Hasta sıçanlardan insana geçen bir mikrobun oluşturduğu bulaşıcı, öldürücü bir hastalıktır. Temizlik koşullarının uygarlaşması sonucu bugün için pek önemi kalmamıştır.
Nedenleri: Pasteurella pestis adlı mikro-organizmanın yaptığı enfeksiyondur. Organizma, normalde sıçan ve diğer kemiricileri etkiler, fakat bu hayvanlar öldüğünde, pasteurella pestis in konağı olan sıçan piresi, diğer bir sıçan bulamazsa, bir insanın üstünde yaşamaya başlar. Bu veba salgının başlangıcıdır, çünkü veba, insandan insana, pire ve tahtakurularıyla bulaşır. Başlıca üç veba çeşidi vardır.
1-    Hıyarcık Vebası: Kasıktaki şişkinlikler başlıca özelliğidir. Kasıklar, koltuk altları ve boyundaki lenf bezlerinin ağrılı olarak şişmesinden sonra deride yayılan bir döküntü belirir. Hastalığın bu türü, çok öldürücüdür.
2-    Zatüreli Veba: Burada, mikrop akciğerlere girip, çoğalır ve bronko-pnömoni ye yol açar. Balgam kanlıdır, içinde bol sayıda mikrop olduğundan da hastalığı bulaştırma aracıdır. Enfeksiyon öksürük ve hapşırıkla çevreye yayılır.
3-    Sepistemik Veba: Enfeksiyon, kanda o kadar süratle yayılır ki lenf bezlerinin şişmesi için vakit kalmaz. Bu gibi durumlarda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır.

You can leave a response, or trackback from your own site.