VARİS ÜLSERİ

VARİS ÜLSERİ
Tanımı: Ülser genel anlamda, deri yada mukoza altı dokuları açıkta bırakan kronik yaradır.
Nedenleri: Yetersiz dolaşım ve drenajla (yarada biriken suyu boşaltma) yaralanmadır.
Öneriler: Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç dolusu tıbbi karakafes otu katılıp su buharlaşıp yarıya inene kadar kaynatıldıktan sonra bu suyun içine batırılacak olan bir tülbentin arasına da kalan posa yerleştirilip söz konusu varisli bölgeye bağlanır. Bu işlem sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tekrar edilir. Gerektiğinde kalan bitki posası aynı işlemden geçirilerek bir kez daha kullanılabilir.

  1. Bir tavanın içine, yarım kilogram içyağı eritilip kızgın yağın içine iki avuç ince kıyılmış aynısefa (sapları, yaprakları ve çiçekleri) katılıp bitkiler çıtırdayana kadar karıştırılır ve ateşten alınıp on iki saat kadar buzdolabında bekletilir. Ertesinde buzdolabından alınan tava hafif ateşte kızdırıldıktan sonra bir tülbent yardımıyla temiz bir kavanozun içine süzülür ve üzerine tülbentte kalan posada sıkılarak tekrar serin bir yerde muhafaza eldir. Gerektiğinde günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere kullanılır. Bu işlem varisler geçene kadar tekrar edilir.
  2. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç dolusu tıbbi sinirli yaprak katılıp su buharlaşıp yarıya inene kadar kaynatıldıktan sonra bu suyun içine batırılacak olan bir tülbentin arasına da kalan posa yerleştirilip söz konusu varisli bölgeye bağlanır. Bu işlem sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tekrar edilir. Gerektiğinde kalan bitki posası aynı işlemden geçirilerek bir kez daha kullanılabilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.