VAJİNAL MANTAR

VAJİNAL MANTAR
Tanımı: Derinin mantar hastalığının vajina bölgesinde görülmesidir.
Nedenleri: Bir mantar türü olan candida albicans neden olur. Sağlıklı kişilerde normal olarak ağız içinde bulunan bir mantardır. Bu hastalığın belirtileri, kaşıntı eşliğinde beyaz renkli bir akıntıdır. Elden geldiğince mantarlı bölgeyi kaşımamak ve hastalığın başka bölgelere de sirayet etmesini engellemektir. Kullanılan çamaşırların iyice yıkanmasının ardından durulama suyuna dezenfenktan karıştırılarak durulanmalıdır.
Öneriler: Temiz bir kabın içine 100 gram kadar vazelin yarım kahve fincanı kükürt ve bu karışımı merhem haline getirecek kadar suyla birlikte karıştırılıp söz konusu hastalıklı bölgeye günde iki kez sürülür.

 1. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış aynısefa çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu hastalıklı bölge yıkanır. Bu durum sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tekrarlanır.
 2. Bir miktar toz haline getirilmiş beyaz haşhaş tohumu sirke ile karıştırılıp mayı haline getirildikten sonra söz konusu hastalıklı bölgeye sürülüp aradan bir saat geçtikten sonra yıkanır. Bu durum sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tekrarlanır.
 3. Bir litre suyun içine iki adet pırasa doğranıp iyice kaynatıldıktan sonra elde edilen su ile söz konusu hastalıklı bölge sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkanır.
 4. Kabukları soyulmuş bir adet acı hıyar ezildikten sonra söz konusu hastalıklı bölgeye sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez sürülür.
 5. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı kişniş katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek elde edilen su ile söz konusu hastalıklı bölge sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkanır.
 6. Bir miktar defne yaprağı, dalları ve yemişleri bir arada kaynatılıp öz konusu hastalıklı bölge yıkanır.
 7. Bir litre suyun içine bir avuç börülce atılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 8. Bir fincanı kaynar suyun içine birer çay kaşığı şahtere otu ve helile katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 9. Bir litre suyun içine bir tutam sığırkuyruğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç kez yarım kahve fincanı içilir.
 10. Bir kahve fincanı susam yağının içine yarım çay kaşığı sarısabır tozu katılıp iyice karıştırıldıktan sonra erik hoşafı ile birlikte içilir.
 11. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı demirhindi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez içilir.
 12. Bir miktar taze pelin yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılarak elde edilen özsuyu söz konusu hastalıklı bölgeye sürülür.
You can leave a response, or trackback from your own site.