VAJİNAL EGZAMA

VAJİNAL EGZAMA
Tanımı: Bir deri hastalığı olan egzamanın bir türünün vajina çevresinde oluşmasıdır.
Nedenleri: Genellikle kullanılan (naylon) iç çamaşırlarıyla ilgilidir. Bu iç çamaşırların tahriş edici yapısı bir alerjik reaksiyonu doğurur. Başka bir neden ise gerekli hijyen kurallarına uymamak, başkalarının iç çamaşırlarını kullanmak gibi nedenler sayılabilir. Vajina bölgesinde sonraları patlayan minik sivilceler belirir. Bunların patlamasıyla kuruyan ve çatlayan, kırmızı çıplak bir yüzey ortaya çıkar. Kaşıntı ve derinin ıslak olduğu dönemlerde, bakteri enfeksiyonuna uygun bir ortam oluşur.
Öneriler: Bir litre suyun içine yarım kahve fincanı mersin ağacı filizi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.

 1. Bir litre suyun içine ince kıyılmış üçer çorba kaşığı kuru üzüm, papatya çiçeği, hünnap ve ravend katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 2. İki litre soğuk suyun içine 100 gram atkuyruğu katılıp on iki saat bekletildikten sonra kaynatılmasıyla elde edilen su süzülüp söz konusu egzamalı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 3. Bir miktar taze havuç yaprağı yıkanıp temizlenerek mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 4. Bir kahve fincanı vazelin ile bir tatlı kaşığı asitborik merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 5. Birer su bardağı zeytinyağı ile çiğ süt iyice karıştırıldıktan sonra söz konusu egzamalı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 6. Yarım kahve fincanı yumuşatılmış tuzsuz tereyağı ile bir tatlı kaşığı kına iyice karıştırılıp söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 7. Bir kahve fincanı vazelin ile bir tatlı kaşığı ardıç katranı merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 8. Küçük bir cezvenin içine bir bardak su ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı ayva tohumu katılıp kaynatıldıktan sonra elde edilen su ile söz konusu egzamalı bölge günde iki kez sabah ve akşam yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir. Bir kahve fincanı vazelin ile bir tatlı kaşığı asitborik merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 9. İki litre soğuk suyun içine 100 gram ebegümeci katılıp on iki saat bekletildikten sonra kaynatılmasıyla elde edilen su süzülüp söz konusu egzamalı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır.
 10. Bir kahve fincanı vazelin ile bir tatlı kaşığı asitborik merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 11. Bir kahve fincanı vazelin ile bir çorba kaşığı huş ağacı katranı merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 12. Bir kahve fincanı vazelin ile bir çorba kaşığı ıtır çiçeği merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 13. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar taze ceviz yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu egzamalı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 14. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar taze defne yaprağı ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı defne tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu egzamalı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 15. İki su bardağı dolusu çıban otu (çiçek salkımlarının sapları) mikserden geçirilerek sıkıldıktan sonra elde edilen özsuyu, söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 16. İki su bardağı saf ispirtonun içine bir demet ince kıyılmış maydanoz katılıp bir hafta süreyle güneş görebilecek bir yerde bekletilir. Ardından bir su bardağı dolusu bu karışım bir bardak suyla karıştırılıp söz konusu egzamalı bölge günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 17. Islatılarak kabukları soyulmuş bir çay bardağı badem ve bir kahve fincanı süzme bal bir litre suyun içine katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 18. Bir su bardağı kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış ekşi yonca katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay bardağı içilir. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 19. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı hindiba kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek bir su bardağı süzme bal ilavesiyle günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 20. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 21. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış sinir otu yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 22. Bir miktar taze sinir otu yaprağı mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 23. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar öküzgözü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu egzamalı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 24. Bir miktar taze kırlangıç otu mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 25. Bir miktar taze yoğurt otu mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 26. Bir miktar taze menekşe mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 27. Bir miktar taze lavanta çiçeği mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 28. Bir su bardağı zeytinyağı ile bir kahve fincanı funda karıştırılıp, güneş görebileceği bir yerde bir hafta bekletildikten sonra söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 29. Bir su bardağı kaynar suyun  içine birer çay kaşığı ince kıyılmış taze ısırgan yaprağı ve çıban otu (çiçek salkımlarının sapları) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.