VAJİNAL AKINTI

VAJİNAL AKINTI
Tanımı: (Lökore) Halk dilinde beyaz akıntı olarak da bilinen kokusuz bir akıntıdır.
Nedenleri: Normalde, her kadında, adet öncesi günlerde az miktarda görülebilir. Üşütmek, ruhsal gerginlik gebelik sonrası gibi hallerde görülür. Rengi değişik, kokulu herhangi bir akıntıda doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: Bu gibi hallerde, geçene kadar her gün, bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış aslanpençesi (sapları) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

 1. İki avuç ince kıyılmış atkuyruğu yarım kova (2,5 lt.) soğuk suyun içine katılıp on iki saat bekletilip ertesinde ısıtılarak banyo suyuna süzülerek ilave edilir ve her gün yirmi dakika boyunca banyo yapılır. Bitki 2-3 banyo daha kullanılabilir.
 2. İki avuç ince kıyılmış meşe kabuğu yarım kova (2,5 lt.) soğuk suyun içine katılıp on iki saat bekletilip ertesinde ısıtılarak banyo suyuna süzülerek ilave edilir ve her gün yirmi dakika boyunca banyo yapılır.
 3. Küçük bir piknik tüpünün üzerine, ağzı geniş ve içi su dolu bir tencere oturtulup, içine bol miktarda (4-5) demet maydanoz katılıp kaynatılır. Kaynama derecesi buhar çıkartmaya başlayınca belden aşağısı çıplak olarak bu buharın üzerine yirmi dakika kadar çökülür.
 4. Küçük bir piknik tüpünün üzerine, ağzı geniş ve içi su dolu bir tencere oturtulup, içine bol miktarda ardıç katılıp kaynatılır. Kaynama derecesi buhar çıkartmaya başlayınca belden aşağısı çıplak olarak bu buharın üzerine yirmi dakika kadar çökülür.
 5. Küçük bir piknik tüpünün üzerine, ağzı geniş ve içi su dolu bir tencere oturtulup, içine bol miktarda lahana yaprağı katılıp kaynatılır. Kaynama derecesi buhar çıkartmaya başlayınca belden aşağısı çıplak olarak bu buharın üzerine yirmi dakika kadar çökülür.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 7. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış ceviz yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ada çayı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 9. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış böğürtlen katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olma üzere birer çay fincanı içilir.
 10. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış radika katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 11. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış menekşe (çiçekleri ve yaprakları) katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek ılık bir halde vajina içine lavman yapılır.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kuşdili katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 13. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı lavanta çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.