VAJİNA İLTİHABI

VAJİNA İLTİHABI
Tanımı: (Vajinit) Bir mikro-organizmanın (trichomonas vaginalis) etken olduğu bir enfeksiyondur. Erkekte bu organizma üretra enfeksiyonu yapar.
Nedenleri: Cinsel birleşmeyle bulaşır ve sarı bir akıntıya yol açar. Diğer bir neden ise, yine bir mikro-organizma olan candida albicans tır. Buna genellikle, gebelik sırasında rastlanır ve beyaz, peynirsi bir akıntıya yol açar. Diğer nedenler ise gebeliği önleyici araç ve gereçlerin kimyasal maddelerin yaptığı tahriş ve habis tümör varlığıdır. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: Bir miktar taze tere otu yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu bir kahve fincanı suyun içine beş damla damlatılarak günde üç öğün kullanılır.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı funda çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 2. Bir litre soğuk suyun içine bir avuç ayı üzümü katılıp on iki saat bekletildikten sonra kaynatılıp süzülmesinin ardından gün içinde aralıklarla iki kez birer çorba kaşığı alınır. Bitkinin zehirli olmasından ötürü doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sarı sumak katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı kenevir tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 5. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı mersin ağacı tohumu bir çay fincanı kaynar suyun içine katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve akşamları yatmadan önce içilmelidir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı aslanpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 8. Bir miktar semiz otu yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu bir kahve fincanı suyun içine beş damla damlatılarak günde üç öğün içilir.
 9. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç fesleğen katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere vajinal lavman yapılır.
 10. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç meşe kabuğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere vajinal lavman yapılır.
 11. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç lahana yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere vajinal lavman yapılır.
 12. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç sarı yonca katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve akşamları yatmadan önce içilmelidir.
 13. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç labada katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat önce ve akşamları yatmadan önce içilmelidir.
You can leave a response, or trackback from your own site.