UYUYAMAMAK

UYUYAMAMAK
Tanımı: (İnsomnia) Yatar yatmaz uyuyamamak, çok erken uyanmak, kişiyi dinlendirmeyen rahatsız uyku, korkunç rüyalı, kabuslu uyku şeklinde belirebilir.
Nedenleri: Vakaların çoğunda neden psikolojiktir. Bazen, zihin çalışması üzerindeki kontrolün kalkması korkusu, neden olabilir, bazen de endişe yada üzüntü, uykuya engel olur. Özellikle kafasıyla çalışanlarda, beyin bütün gün boyunca o kadar fazla işler ki, gece düşüncelerin pek karamsar olmamasına rağmen, beyin çalışmaya devam eder ve kişi uyuyamaz. Yatağa yatanın düşünceleri gelecek güne ilişkin umutlara yöneliktir. Buna karşı, üzüntü, uykunun başlıca düşmanıdır. Vücut, kendi kendini ayarlayan bir mekanizmaya sahiptir ve genellikle herkes, yeteri kadar uyku alabilmektedir. Ancak bazı durumlarda olduğu gibi kişi, bir olayın kendine zararlı olduğuna inanırsa, gerçekten, kişisel olarak bazı kötü etkiler hissetmeye başlayabilir. Uykusuzluğun, deliliğe yönelttiği de gerçeğe uymayan bir  inançtır. Uykusuzluk, endişenin belirtisidir, nedeni değildir. Uykusu çok hafif olanları, dolu mide, soğuk ayak, gürültü gibi etkenler de rahatsız eder, geceleri yatarken ılık bir süt içmek, ağır olmayan örtüler kullanmak, geceleri zihin çalışması yapmamak, geç saatlerde çay yada kahve içmemek ve uyuyup uyumamaya aldırmamak, yeterlidir. Yatarken eğlendirici bir kitap okumak da uykuyu getiren bir faktördür. Bazı organik sinir hastalıklarının uykuyu önlediği bilinmemektedir. Uykusuzluğun tedavisi nedenin tedavisidir.
Öneriler: Taze ve yeni çiçek açmış çıban otu ince kıyılıp ağzı geniş bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üzerine ağzına kadar konyak eklenip sıkıca kapatıldıktan sonra güneş görebileceği veya sıcak bir yerde iki hafta bekletildikten sonra az suyun içine 10-15 damla katılıp yatmadan yarım saat kadar önce içilir.

 1. Akşamları yatmadan yarım saat kadar evvel bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çıban otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 2. Bir miktar ayı sarımsağı bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Akşamları yatmadan yarım saat kadar önce bir kahve fincanı ılık suyun içine 10-15 damla damlatılarak içilir.
 3. Akşamları yatmadan yarım saat kadar evvel bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı acı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 4. Akşamları yatmadan yarım saat kadar evvel bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çuha çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı misk otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra akşam yemeklerinden yatmaya kadar olan süre içinde yudumlanarak içilir.
 6. Akşamları yatmadan yarım saat kadar önce bir dilim tost ekmeği ile iki dilim salam yenilir. Bu durumun mantığı bir basit karbonhidrat ile bir kompleks karbonhidratın bir arada alınmasıdır.
 7. Akşamları yatmadan yarım saat kadar evvel bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ada çayı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı fesleğen katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra geceleri yatmadan yarım saat kadar önce bir çay fincanı içilir.
 9. Akşamları yatmadan yarım saat kadar evvel bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı yabani yasemin sapı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 10. Bir su bardağı kaynamış süt ile havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir kahve kaşığı su keneviri tohumu iyice karıştırılır ve ılımasının ardından akşamları yatmadan yarım saat kadar önce içilir.
 11. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç şerbetçi otu katılıp kaynatılmasının ardından akşamları yatarken bir çay kaşığı bal ilavesiyle bir çay fincanı içilir.
 12. Bir baş soğan kalın ve yuvarlak dilimler halinde kesildikten sonra alnın üzerine konulur bir saat kadar bekletildikten sonra alın sabunlu bir bezle temizlenir ve uykuya dalınır.
 13. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı demirhindi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra geceleri yatmadan yarım saat kadar önce bir çay fincanı içilir.
 14. Akşamları yatmadan yarım saat kadar evvel bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı turunç kabuğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 15. Bir su bardağı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı melek otu katılıp demlenmesi için bir gece bekletildikten sonra süzülerek akşamları yatmadan yarım saat kadar evvel bir çay fincanı içilir.
 16. Akşamları yatmadan yarım saat kadar evvel bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aynülbakar (dağ öküzgözü) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir. Doktor kontrolü ve tavsiyesi olmadan kullanılmaz.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı mercanköşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra geceleri yatmadan yarım saat kadar önce bir çay fincanı içilir.
 18. Bir çay bardağı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kokulu yapışkan otu katılıp demlenmesi için bir gece bekletildikten sonra süzülerek akşamları yatmadan yarım saat kadar önce içilir.
 19. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sarı ballıbaba katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra geceleri yatmadan yarım saat kadar önce bir çay fincanı içilir.
 20. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı tıbbi karakafes otu katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından akşamları yatarken bir çay fincanı içilir.
 21. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç gelincik çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından akşamları yatarken bir çay kaşığı süzme bal ilavesiyle bir çay fincanı içilir.
 22. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç menekşe yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından akşamları yatarken bir çay kaşığı süzme bal ilavesiyle bir çay fincanı içilir.
 23. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oğul otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra geceleri yatmadan önce bir çay fincanı içilir.
 24. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aslanpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra geceleri yatmadan yarım saat kadar önce bir çay fincanı içilir.
 25. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra geceleri yatmadan yarım saat kadar önce bir çay fincanı içilir.
 26. İnce kıyılmış yada havanda dövülerek toz haline getirilmiş ikişer çorba kaşığı marul tohumu, haşhaş tohumu, birer çorba kaşığı kına çiçeği, mersin yaprağı, bir tatlı kaşığı sarı sabır ve bir çay kaşığı safran iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle yatmadan yarım saat kadar önce içilir.
 27. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ıhlamur katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra geceleri yatmadan yarım saat kadar önce bir çay fincanı içilir.
 28. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra geceleri yatmadan yarım saat kadar önce bir çay fincanı içilir.
 29. Akşamları yatmadan yarım saat kadar evvel bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı binbirdelik otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 30. Akşamları yatmadan yarım saat kadar evvel bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ıhlamur ve karanfil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 31. Akşamları yatmadan yarım saat kadar evvel bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 32. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç söğüt kabuğu (genç dalları) katılıp kaynatılmasının ardından akşam yemeklerinde ve yatmadan yarım saat kadar önce bir çay fincanı içilir.
 33. İnce kıyılmış yada havanda dövülmüş iki silme yemek kaşığı kimyon, birbuçuk yemek kaşığı papatya çiçeği bir silme yemek kaşığı kedi otu kökü iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek akşamları yatmadan yarım saat kadar önce bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.
 34. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç yulaf sapı katılıp kaynatılmasının ardından akşamları yatarken bir çay kaşığı süzme bal ilavesiyle bir çay fincanı içilir.
 35. İnce kıyılmış yada havanda dövülmüş bir silme yeme kaşığı çuha çiçeği, bir silme yemek kaşığı lavanta çiçeği, bir tepeleme tatlı kaşığı şerbetçi kozalağı, bir silme tatlı kaşığı binbir delik otu ve bir çay kaşığı kedi otu kökü iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek akşamları yatmadan yarım saat kadar önce bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.