TRAVMALAR

TRAVMALAR
Tanımı: Bir doku veya organın yapısını veya biçimini bozan ve dıştan mekanik bir tepki sonucu oluşan yerel yara yada zedelenmedir.
Nedenleri: Harici nedenlere bağlıdır. Aşağıdaki öneriler zedelenmeye bağlı travmalar için geçerlidir. Açık yara gibi travmalarda kullanılmamalıdır.
Öneriler: Bir miktar taze papatya çiçeği bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Sabah ve akşam söz konusu zedelenmiş bölgeye sürülerek kullanılır.

 1. Bir litre suyun içine bir avuç at kestanesi tohumu katılıp su buharlaşıp içindeki malzeme iyice lapa haline getirildikten sonra söz konusu ağrılı ve zedelenmiş bölgeye sarılır.
 2. İri bir lahananın geniş yaprakları kaynatılıp, ağrılı ve zedelenmiş bölgeye sıcak bir halde konulur ve soğumasına yakın sıcak olan yenisiyle değiştirilir. Ayrıca lahana kaynatıldıktan sonra kıyılarak lapa haline getirilip, sıcak bir bezin içinde söz konusu ağrılı ve zedelenmiş bölgeye sarılır.
 3. Bir cezvenin içine bir çorba kaşığı kekik iyice kaynatılıp suyunun buharlaşıp lapa haline getirildikten sonra bir çorba kaşığı süzme bal ile karıştırılarak bir tülbentle serilip söz konusu ağrılı  ve zedelenmiş bölgeye sarılır.
 4. Bir cezvenin içine bir çorba kaşığı ince kıyılmış mahmude otu iyice kaynatılıp, suyunun buharlaşıp lapa haline getirildikten sonra birer çorba kaşığı susam yağı ve sirke karıştırılıp bir tülbentle söz konusu ağrılı ve zedelenmiş bölgeye sarılır.
 5. Su dolu bir cezvenin içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir kahve fincanı ardıç tohumu katılıp su buharlaşana kadar kaynatıldıktan sonra söz konusu ağrılı zedelenmiş bölgenin üzerine sürülerek sarılır.
 6. Bir adet limon sıkılıp aynı oranda gliserin ve saf alkol ile karıştırıldıktan sonra söz konusu ağrılı ve zedelenmiş bölgeye sürülür.
 7. Saf ispirto ve un birlikte karıştırılarak biraz sulu bir hamur yapıldıktan sonra söz konusu ağrılı ve zedelenmiş bölgeye sürmek suretiyle tatbik edilir.
 8. 200 gram kadar kuş üzümü ve bir çorba kaşığı sedef otu bir litre su ile birlikte kaynatılır, elde edilen mayinin içine temiz bir bezi batırıp çıkarttıktan sonra sıkılmadan söz konusu ağrılı ve zedelenmiş bölgeye  sarılır.
 9. Bir miktar taze defne yaprağı bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Sabah ve akşam söz konusu zedelenmiş bölgeye sürülerek kullanılır.
 10. İyice kıyılmış bir çorba kaşığı yaban yasemini, üç çorba kaşığı havanda dövülerek toz haline getirilmiş keten tohumu ve bu karışımı lapa haline getirecek kadar eritilmiş kuyruk yağı katılıp iyice karıştırıldıktan sonra elde edilen lapamsı merhem, söz konusu ağrılı ve zedelenmiş bölgeye sürülür.
 11. Bir litre sütün içine ince kıyılmış mine çiçeğinin kurutulmuş dallarından, bir yemek kaşığı kadarı, birlikte bir taşım kaynatılarak, bir tatlı kaşığı havanda dövülerek toz haline getirilmiş keten tohumu eklendikten sonra iyice karıştırılıp, meydana gelen mayi bir beze sürülerek söz konusu ağrılı zedelenmiş bölgeye sarılır.
 12. Bir miktar tıbbi karakafes kökü iyice yıkanıp temizlendikten sonra ince ince doğranıp bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf ispirto eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak söz konusu ağrılı ve zedelenmiş bölge ovulur.
 13. Bir litre suyun içine yarım yemek kaşığı rezene konulup kaynatılarak elde edilen mayi ile söz konusu ağrılı ve zedelenmiş bölge masaj yapılarak ovulur.
 14. Bir miktar taze aynısefa çiçeği bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Sabah ve akşam söz konusu zedelenmiş bölgeye sürülerek kullanılır.
 15. Bir çorba kaşığı havacıvayı lapa haline getirecek kadar kuyruk yağı eklenip ısıtıldıktan sonra söz konusu ağrılı ve zedelenmiş bölgeye sürülür.
 16. Sürekli çilek yemek adale ağrılarına oldukça faydalı olur.
 17. Bir litre suyun içine dövülerek ezilmiş olan bir kahve fincanı andız otu kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek kalan suyuyla söz konusu ağrılı ve zedelenmiş bölge ovulur.
 18. Bir miktar taze tavşancıl otu yıkanıp temizlenip nemli halde mikserle ezilerek suyu çıkarıldıktan sonra bir tülbentin  üzerine posasıyla serilerek söz konusu ağrılı ve zedelenmiş bölgeye bağlanır.
 19. Bir miktar eğrelti otu iyice yıkanıp temizlendikten sonra ince ince doğranıp bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar üzüm şırası eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak söz konusu ağrılı ve zedelenmiş bölge ovulur.
 20. Bir litre suyun içine bir adet iri doğranmış patlıcan katılıp kaynatılmasının ve süzülmesinin ardından kalan patlıcanlar ezilerek lapa haline getirilip söz konusu ağrılı ve zedelenmiş bölgeye bağlanır. Bir müddet donra kalan suyu tekrar ısıtılıp söz konusu ağrılı ve zedelenmiş bölge ovulur.
 21. Bir çay fincanı zeytinyağının içine bir tatlı kaşığı tuz katılıp karıştırıldıktan sonra söz konusu ağrılı ve zedelenmiş bölgeye masaj yapılarak sürülür.
 22. Genişçe bir havanın içine 10 çift ceviz içi birer çay kaşığı karabiber ve kafuru birlikte, pomat haline genle kadar iyice dövüldükten sonra kaynar suyun vermiş olduğu buharla iyice sıcak ve nemli bir ortamın oluşacağı banyoda söz konusu ağrılı bölgeyi sabunlu ve sıcak sulu masajla yumuşattıktan sonra elde edilen pomat sürülerek kişi sıcak ve kuru bir odaya alınır.
You can leave a response, or trackback from your own site.