TİFO

TİFO
Tanımı: Bir bağırsak hastalığıdır.
Nedenleri: Gram-negatif (Salmonella typhi) enfeksiyonudur. Hastalık, su ve yiyeceklerin lağımla bulaşması sonucu yayılır, geçtikten sonra (çok hafif şeklinde dahi) bakteri, yıllarca safra kesesinde yaşayabildiğinden, böylece kişi taşıyıcı olur ve yiyecek dağıtımı gibi bir işle ilgilendiği takdirde desağlık şartlarına uyulmayan yerlerde, enfeksiyon yayılır. Kuluçka devresi 1-2 haftadır. Hastalığın başlangıcı sinsidir. Baş ağrısı, bitkinlik duygusu, baş dönmesi, kol ve bacak ağrısı, bazen boğaz ağrısı ve öksürükle görülür. Klasik işaretler, burun kanaması ve yüksek ateşe (geceleri dahada artar) eşlik eden nabız yavaşlamasıdır. Birinci haftanın sonunda dil paslanır, yanaklar kızarır, bitkinlik artar ve deride 3-4 mm çapında pembe noktalar belirir. Bu noktalar 10-12 tane olup karın ve göğüs derisinde görülür ve iki gün içinde solup yeniden belirir. Dışkı ve idrarda bol miktarda tifo basili bulunduğundan hastalığın bu devresi çok bulaşıcıdır. Dışkı yumuşar ve bazen bağırsak ülserlerinden gelen kan da dışkıya bulaşır. Bu devrede bağırsak delinebilir. Mutlaka uzman bir doktora danışmakta fayda vardır. Zira, tedavi edilmeden ilerleyen hastalığın sonucu ölümdür.
Öneriler: Bir miktar kafuru bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde üç öğün bir kahve fincanı suyun içine beş damla damlatılarak kullanılır.

  1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış kuru dağlalesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde uzun aralıklarla ve küçük yudumlarla içilir. Bitkinin zehirli olmasından ötürü doktor kontrolünde kullanılması gereklidir.
  2. Her sabah aç karnına bir çay fincanlık cezvenin içine bir tatlı kaşığı iyice ezilmiş sarımsak ve bir çay kaşığı kekik katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.