TERLETİCİLER

TERLETİCİLER

terleticiler bitkiler 300x207 TERLETİCİLER

Terleticiler Bitkiler

Tanımı: (Diyaforetik) Geçmişte, belirli bazı ateşli hallerde hastayı terletmenin iyi olduğu kanısı yaygındı ve bu maddelerle hastayı iyileştirme yoluna gidilirdi. Ancak günümüzde, bu tedavinin etkinliği tıpın ilerlemesiyle etkinliğini ve inanırlığını kaybetmiştir.
Terleticiler bitkiler ile terleme nasıl sağlanır?

Öneriler: Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çorba kaşığı sarımsak otu katılıp soğuyana kadar beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.

  1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
  2. Bir su bardağı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı melek otu (köksapı) katılıp bir saat kadar beklendikten sonra 4-5 dakika kaynatılıp süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
  3. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı dul avrat kökü katılıp on iki saat kadar beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
  4. Bir su bardağı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı kokulu yapışkan otu katılıp sekiz saat kadar beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
  5. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çorba kaşığı pıtrak sapı (su keneviri) katılıp on iki saat kadar beklendikten sonra süzülerek günde aralıklarla 3-4 çorba kaşığı alınır.
  6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı funda çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
  7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış yarım çay kaşığı gazal otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde uzun aralıklarla birer tatlı kaşığı içilir. Bitkinin zehirli olmasından ötürü doktor tavsiyesi ve kontrolünde kullanılması gerekmektedir.
You can leave a response, or trackback from your own site.