TANSİYON

TANSİYON
Tanımı:
(Kan basıncı) Kanın damarlara içeriden yaptığı basınçtır. Kalp, atardamarlara kanı yüksek bir basınçla iter; kan basıncı olmasaydı, dolaşım mümkün olmazdı. Kan basıncının en yüksek olduğu an, kalp kasılması, en düşük olduğu an ise, kalp gevşemesi zamanıdır. Sağlam bir genç erişkinde en yüksek basınç 120mm. Hg (cıva) en düşük olanı ise 80mm. Hg (cıva) basıncına eşittir. Bu durum, halk arasında küçük/büyük (hipotansiyon/hipertansiyon) tabiriyle bilinen 120/80 basınç olarak belirtilir. Bu basınçlar arası fark, nabız basıncıdır. Yaşla, kan basıncıda yükselir. Belirli bazı hastalıklar da, kan basıncının artmasına yol açar.
Hipotansiyon (alçak kan basıncı): Açık nedenler (aşırı kanama yada ağrı) dışında duruşa bağlı (postural) hipotansiyon adı verilen ve yatar durumdan ani olarak ayağa kalkma veya oturma durumuna geçişte görülen bir tansiyon düşüşü vardır. Hipotansiyon belirtileri, geçici baş dönmesi şeklinde hafif, yada bayılma gibi şiddetli olabilir. Duruşa bağlı hipotansiyon, kalp hastalığı belirtilerinden olabileceği gibi, özellikle yüksek kan basıncını alçaltmaya yarayan ilaçlar gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Ayrıca ender olarak genellikle orta yaşlı erkeklerde, iktidarsızlık ve terleme halinin olmamasıyla birlikte, duruşa bağlı hipotansiyon görülebilir.
Öneriler: Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ökse otu katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından gerektiğinde yudumlanarak içilir.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çobançantası katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gerektiğinde yudumlanarak içilir.
 2. Bir su bardağı ayran ile bir tatlı kaşığı tuz iyice karıştırılıp içilir.

Hipertansiyon (Yüksek Kan Basıncı): Birincil hipertansiyonda, belirli bir neden görülemez. İkincil hipertansiyon, böbrek hastalıkları, anada toksemi görülen gebelikler, bazen de iç salgı bezleri bozuklukları sonucu belirir. Vakaların çoğu birincil tiptir ve bazılarının, soy geçmişlerinde de hipertansiyon vardır. Hipertansiyona bağlı olan baş ağrısı çok şiddetlidir, başın arka bölümünde duyulur ve kusmayla birlikte görülür. Hastaların çoğu ise, şiddetli ve sinirsel hallerde görülen baş ağrılarından şikayetçidir. Vücut ağırlığı devamlı kontrol edilmeli, sigarayı bırakmak hastayı sıkıntıya sokacaksa minimum düzeye indirilmelidir. Aşırı olmaması şartıyla alkol alması sakıncalı değildir. Tuz elden geldiğince kullanılmamalıdır. Kalp yetmezliği, koroner damar hastalığı ve kalp spazmı komplikasyon olarak ortaya çıkabilir. Burun yada bağırsak kanaması görülebilir. Beyin, genellikle hipertansiyona neden olan atardamar hastalığından etkilenir ve tromboz (kan damarlarında pıhtılaşma) ve kanama görülebilir. Mutlaka uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ökse otu katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından gerektiğinde yudumlanarak içilir. Kan dolaşımını düzenlemesinden ötürü her iki tansiyon rahatsızlığında da kullanılabilir.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çobançantası katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gerektiğinde yudumlanarak içilir. Kan dolaşımını düzenlemesinden ötürü her iki tansiyon rahatsızlığında da kullanılabilir.
 2. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış şahtere katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek gerektiğinde iki çorba kaşığı alınır.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı biberiye katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gerektiğinde yudumlanarak içilir.
 4. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış zeytin yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek gerektiğinde bir çorba kaşığı alınır.
 5. Küçük bir yastığın içi kurutulmuş kurtpençesi ile doldurulup böbrek hastalığına bağlı yüksek tansiyonda böbreklerin üzerine koyularak uygulanır. Bu yastığın etkisi yaklaşık bir yıl sürer.
 6. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış hünnap katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek gerektiğinde iki çorba kaşığı alınır.
 7. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 2-3 iri baş soğan katılıp sekiz saat bekletildikten sonra gerektiğinde yudumlanarak içilir.
 8. Bir miktar kabuklarından temizlenmiş diş halinde sarımsak bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine saf alkol eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde bir kahve fincanı suyun içine 5-10 damla damlatılarak içilir.
 9. Bir miktar ince kıyılmış karadiken yaprağı bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine saf alkol eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere bir kahve fincanı suyun içine 5-10 damla damlatılarak içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp yudumlanarak içilir.
 11. Bir su bardağı yoğurt ile bir baş iyice dövülmüş sarımsak karıştırılıp on iki saat bekletildikten sonra günde üç öğüne bölünerek yenir.
 12. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış kestane filizi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek gerektiğinde iki çorba kaşığı alınır.
 13. Bir litre suyun içine yarım demet ince kıyılmış maydanoz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek gerektiğinde günde iki çorba kaşığı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.