SÜRMENAJ

SÜRMENAJ
Tanımı: Sürekli ve aşırı çalışmadan doğan sinirsel yorgunluktur.
Nedenleri: Sinir dokusu yorgunluğu söz konusu olmadığından, burada artık madde birikimi yoktur. Bu durumda sinirsel yorgunluk, can sıkıntısının bir ifadesidir. Tekdüze ve istenmeyen bir işin yapılması yada işin sevilerek vede istenerek yapılması durumunda da bu işin, kişinin sosyal ve ruhsal yapısına ağır yükümlülükler getirmesi de bu tip bir sinirsel yorgunluğa neden olabilir.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sarı ballıbaba katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek geceleri yatmadan önce bir su bardağı yudumlanarak içilir.

  1. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında tıbbi karakafes otu katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından akşamları yatarken bir çay fincanı içilir.
  2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çıban otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
  3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oğul otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
  4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aslanpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
  5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çuha çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
  6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
  7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ıhlamur katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek geceleri yatmadan önce birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.