SOĞUK ALGINLIĞI

SOĞUK ALGINLIĞI
Tanımı:
Üşütmeden ileri gelen hastalıktır.
Nedenleri: Kişinin kendine dikkat etmeyip, nezle, anjin, bronşit gibi hastalıkları da yanında taşıyabilen, kırgınlık, ateş, kas ağrısı bazende baş ağrısı ve öksürükle beraber gelişen dikkat edilip gereken özenin gösterilmemesi durumunda tehlikeli de olabilecek bir üşütme nedendir. Dinlenmek ve sıcak bir ortamda bulunmak çok faydalı olacaktır.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı mercanköşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı yudumlanarak içilir.

 1. Bir litre suyun içine iki tatlı kaşığı koyun otu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülüp gargara yapılarak kullanılır.
 2. Bir litre suyun içine ince kıyılmış iki çorba kaşığı ak kızılağaç (püskülleri ve kabukları) konulup kaynatıldıktan sonra süzülüp gargara yapılarak kullanılır.
 3. Bir miktar güneş altında toplanmış kekik otu bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde üç öğün bir kesmeşekerin üzerine beş damla damlatılarak kullanılır.
 4. Bir litre suyun içine iyice temizlenmiş incir ağacı kökü katılıp kaynatıldıktan sonra süzülüp gargara yapılarak kullanılır.
 5. Bir miktar çüşka biberi bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde vücut bu mayi ile ovulur.
 6. Birer çay kaşığı kekik, kimyon bir çay bardağı sirke ve iki bardak suyla birlikte 5 dakika kaynatılıp soğuduktan sonra gargara yapılarak kullanılır.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 8. Bir litre suyun içine bir çay fincanı kadar ıhlamur ve 1.5 fincan papatya çiçeği katılıp kaynatıldıktan sonra kısa bir müddet demlenmesi beklenip süzülür. Ilık bir bardak suya bir çorba kaşığı oranında konularak gargara yapılmak suretiyle kullanılır.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 10. Bir bardak kaynar suyun içine birer çay kaşığı çoban iğnesi, kekik, ada çayı konulup yarım limon sıkılıp iyice karıştırıldıktan sonra gargara yapılarak kullanılır.
 11. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı ayı üzümü yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek ılık halde günde üç kere aralıklarla gargara yapılarak kullanılır.
 12. Bir litre suyun içine üç çorba kaşığı hatmi çiçeği konulup kaynatıldıktan sonra sıcak halde bir tülbente dökülerek boğaza sarılır ve soğudukça sıcak olarak tekrarlanır.
 13. Genişçe bir tencerenin içine yeteri miktarda okaliptüs yaprağı konup kaynatılır. Bir müddet kaynadıktan sonra başa bir havlu alarak kısık ateşte kaynamakta olan suya baş eğilir ve buharı teneffüs edilir.
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine birer çay kaşığı ince rendelenmiş limon kabuğu ve kuru nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine birer çay kaşığı toz karabiber ve çay katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 16. Bir çay fincanı kaynar suyun içine birer çay kaşığı ince ıhlamur katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 17. Mikserden geçirilerek sıkılmış olan bir su bardağı turp suyu yarım su bardağı süzme bal ile karıştırılıp yemeklerden yarım saat önce birer tatlı kaşığı yenir.
 18. Bir litre suyun içine birer tatlı kaşığı ada çayı, ayrık kökü ve bir çorba kaşığı ardıç tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 19. Bir çay fincanı kaynar suyun içine birer çay kaşığı ince ada çayı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 20. Bir çay fincanı kaynar suyun içine birer çay kaşığı ince lavanta çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 21. Bir çay fincanı kaynar suyun içine birer çay kaşığı ince çuha çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 22. Bir litre suyun içine iki avuç kadar ince kıyılmış lahana katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek bir su bardağına birer çay bardağı oranında mandalina, greyfurt, limon, portakal suyu katılıp kahvaltıdan yarım saat önce içilir.
 23. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir su bardağı hardal tohumu ayakları sıcak tutabilecek çorapların içine pay edildikten sonra çoraplar giyilerek yatılır.
 24. Bir litre suyun içine ikişer çorba kaşığı kuru nane, kekik ve papatya katılıp kaynarken çıkan buharı teneffüs edilir.
 25. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı defne yaprağı ve bir adet rendelenmiş limon veya portakal kabuğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.