SİYATİK

SİYATİK
Tanımı: Üst bacağın arka bölümü, alt bacağın dış yanı ve ayağın hissini sağlayan siyatik sinirinin boyunca uzanan ağrıdır.
Nedenleri: Sinirin dağılışını izleyen ağrının nedenleri çeşitli olmakla beraber, en sık rastlanan nedenler, alt omurganın genellikle orta yaşlı erkeklerde rastlanan dejenarasyonu (osteoartrit) ve omurlar arası disk kaymasıdır. Tedavisi nedenin tedavisidir. Uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: Bir litre suyun içine iki avuç ince kıyılmış sarmaşık katılıp, bitki iyice kaynatılarak yumuşatıldıktan sonra süzülerek kalan posa lapa haline gelecek şekilde ezilip söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülür. Günde iki kez altı saat arayla tekrarlanır.

 1. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı dövülerek iyice ezilmiş olan karanfil kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir.
 2. Bir litre suyun içine iki avuç ince kıyılmış şerit yapraklı pelin (sapları) katılıp, bitki iyice kaynatılarak yumuşatıldıktan sonra süzülerek kalan posa lapa haline gelecek şekilde ezilip söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülür. Günde iki kez altı saat arayla tekrarlanır.
 3. Bir miktar taze okaliptüs yaprağı bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilip şişenin içindeki bir tülbent yardımıyla posasıda sıkılmak suretiyle temiz bir şişeye aktarılır. Gerektiğinde ağrılı yere firiksiyon yapılarak sürülür.
 4. Bir litre suyun içine üç adet limon kabuğu rendelenip kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 5. Bir miktar taze baldıran yaprağı yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu bir miktar (özsuyu merhem haline getirecek kadar) eritilmiş kuyrukyağı ile karıştırıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülerek kullanılır. Bitkinin çok zehirli olmasından ötürü doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.
 6. Bir litre suyun içine iki avuç ince kıyılmış şalgam katılıp, bitki iyice kaynatılarak yumuşatıldıktan sonra süzülerek kalan posa lapa haline gelecek şekilde ezilip söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülür. Günde iki kez altı saat arayla tekrarlanır.
 7. Bir kova dolusu (5lt.) soğuk suyun içine iki avuç yulaf samanı katılıp on iki saat bekletildikten sonra kaynatılarak süzülüp banyo suyunun içine katılır ve yirmi dakika boyunca banyo suyuna yatılır. Gün aşırı tekrarlanır.
 8. Bir litre suyun içine iki avuç ince kıyılmış lahana yaprağı katılıp iyice kaynatılarak yumuşatıldıktan sonra süzülerek kalan posa lapa haline gelecek şekilde ezilip söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülür. Günde üç kez altışar saat arayla tekrarlanır.
 9. Bir litre suyun içine iki avuç ince kıyılmış geven katılıp bitki iyice kaynatılarak yumuşatıldıktan sonra süzülerek kalan posa lapa haline gelecek şekilde ezilip söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülür. Günde iki kez altı saat arayla tekrarlanır.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış kantoron katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 11. Bir litre suyun içine iki avuç ince kıyılmış andız kökü katılıp bitki iyice kaynatılarak yumuşatıldıktan sonra süzülerek kalan posa lapa haline gelecek şekilde ezilip söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülür. Günde iki kez altı saat arayla tekrarlanır.
 12. Bir miktar güneş altında toplanmış binbir delik otu bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe 2-3 hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilip şişenin içindeki yağ kırmızı bir renk aldıktan sonra bir tülbent yardımıyla posasıda sıkılmak suretiyle temiz bir şişeye aktarılır. Gerektiğinde ağrılı yere firiksiyon yapılarak sürülür.
 13. Bir iri baş soğan yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülerek kullanılır. Günde üç kez altışar saat arayla tekrarlanır.
 14. Dört adet yumurta akı ile birer silme tatlı kaşığı toz karabiber ve zencefil iyice karıştırıldıktan sonra bu karışımı tamamıyla emebilecek kadar sargı bezi içine batırıp söz konusu ağrılı bölgeye sarılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.