SİVİLCELER

SİVİLCELER
Tanımı: Deri üst yüzeyinde görülen genellikle kırmızı ve irinli küçük çıbancıklardır.
Nedenleri: Sivilceler cinsel karakterin belirmesiyle başlayıp, kimi bünyelerde ileri yaş dönemlerine kadar devam edebilen, yağ bezlerinin aşırı çalışması, hormonal dengesizlik, beslenme ve hijyen yanlışlıkları, psikolojik sorunlar  ve en önemlisi bu sivilcelerle uğraşıp sıkmaya kalkmak, bu durumu dahada kötüleştirmekten başka hiçbir faydası olmayacak harekettir.
Öneriler: Bir miktar iyice yıkanarak temizlenmiş marul yaprağı mikserde sıkılarak özsuyu ile birlikte günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölgeye sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.

 1. Boş bir şişenin boğazına gelecek kadar iyice yıkanmış turp kabuklarıyla birlikte rendelenip, şişenin içine koyduktan sonra üzerine şişenin ağzına kadar üzüm sirkesi katılıp on gün boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölgeye sürülüp on dakika beklendikten sonra yıkanır. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 2. Bir miktar taze dokuzdonlu yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılarak elde edilen özsuyu sivilceli bölgeye sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 3. Bir miktar tıbbi ayı sarımsağı yaprağı veya soğanları iyice yıkanıp temizlendikten sonra ince ince doğranıp bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf ispirto eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölgeye sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 4. Bir litre suyun içine dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı andız otu kökü ve yine bir çorba kaşığı ince kıyılmış andız otu yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölgeye sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 5. Bir su bardağı kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış kafesli sapsız diken katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yarısı sabah diğer yarısı ise akşamüzeri içilir.
 6. Bir kahve fincanı vazelin ile bir tatlı kaşığı huş ağacı katranı iyice karıştırıldıktan sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölge yıkanır. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 7. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı ince kıyılmış cin saçı (eftimon/kuskut) katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek sivilceli bölge bu suyla yıkanır. Bu durum sivilceler geçene kadar deva ettirilir.
 8. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış taze ceviz yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölge yıkanır. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 9. Yarım litre suyun içine çok ince kıyılmış bir avuç koyun otu katılıp içindeki malzeme sulu lapa haline gelene kadar kaynatılıp elde edilen lapa sivilceli bölgenin üzerine sürülür. İltihaplı sivilcelere çok faydalıdır. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 10. Bir litre soğuk suyun içine bir avuç ince kıyılmış taze hindiba kökü katılır, on iki saat bekletilip kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölge yıkanır. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 11. Bir kahve fincanı vazelin ile bir tatlı kaşığı asidborik iyice karıştırıldıktan sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölge yıkanır. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 12. Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış taze hindiba kökü katılır, on iki saat bekletilip, kaynatılmasının ardından süzülerek yarısı kahvaltıdan yarım saat önce diğer yarısı ise kahvaltıdan yarım saat sonra içilir. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 13. Yarım litre suyun içine çok ince kıyılmış bir avuç çiriş otu kökü katılıp içindeki malzeme sulu lapa haline gelene kadar kaynatılıp elde edilen lapa sivilceli bölgenin üzerine sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış taze şahtere otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün tekrarlanarak içilir.  Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 15. Bir litre suyun içine bir avuç ıhlamur atılıp kaynatılmasının ardından süzülerek sıcak ıhlamurlu suyun içine batırılacak küçük bir havluyla sivilcelerin üzerine kompres yapılır.  Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 16. Bir su bardağı kaynar suyun içine iki çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir. Bu çay günde dört kez tekrarlanır. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 17. Bir litre suyun içine bir avuç papatya atılıp kaynatılmasının ardından süzülerek sıcak papatyalı suyun içine batırılacak küçük bir havluyla sivilcelerin üzerine kompres yapılır. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 18. Yarım litre suyun içine çok ince kıyılmış bir avuç çörek otu katılıp içindeki malzeme sulu lapa haline gelene kadar kaynatılıp elde edilen lapa sivilceli bölgenin üzerine sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 19. Bir miktar taze köpekdili yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılarak elde edilen özsuyu sivilceli bölgeye sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 20. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış taze kestane çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölgeye sürülür.
 21. Bir litre suyun içine bir miktar şalgam atılıp kaynatıldıktan sonra suyun içinden alınarak ezilmek suretiyle lapası yapılıp sivilceli bölgeye sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 22. Bir cezvenin içine yarım su bardağı sirke, bir çay kaşığı ince kıyılmış nar kabuğu, yine bir çay kaşığı şap ve bir çay bardağı su katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölgeye sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
 23. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı keçisakalı ile bir çorba kaşığı vazelin veya saf inek yağı karıştırılıp sivilceli bölgeye sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.