SITMA

SITMA

sitma sitma hastaligi SITMA

Sıtma ve Sıtma Hastalığı

Tanımı: (Malarya) Sıtma parazitinin etken olduğu bir enfeksiyondur.

Sıtma Hastalığı Nedenleri: Anofel türleri sivrisineklerin sokmasıyla insandan insana bulaşan titreme, ateş, baş, kol, bacak ağrısı ve ter nöbetleriyle kendini gösteren bir hastalıktır.

Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sürüngen mayasıl otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.

SITMA VE SITMA HASTALIĞI

 1. Bir litre suyun içine birer çorba kaşığı ince kıyılmış papatya ve acı pelin katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir.
 2. Aynı oranda ince kıyılmış veya havanda dövülerek ezilmiş olan gül yaprağı, söğüt yaprağı, nane ve rezene iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp günde iki kez sabah ver akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 3. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış kuru leylak yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay kaşığı süzme bal ilavesiyle birer çorba kaşığı içilir.
 4. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış sarı çiçekli deva dikeni (sadece çiçekleri) katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay kaşığı süzme bal ilavesiyle birer çorba kaşığı içilir.
 5. Bir litre suyun içine bir avuç ufalanmış söğüt kabuğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 6. Bir litre suyun içine bir avuç boyacı sumağı ve kızılcık katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 7. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında ebegümeci katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından, günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere yarımşar çay fincanı yudumlanarak içilir.
 8. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış demirhindi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 9. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı maydanoz kökü bir su bardağı kaynar limon suyunun içine katılıp kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 10. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış semiz otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 11. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış kınakına katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay kaşığı süzme bal ilavesiyle birer çorba kaşığı içilir.
 12. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış okaliptüs yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay kaşığı süzme bal ilavesiyle birer çorba kaşığı içilir.
 13. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış nilüfer çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay kaşığı süzme bal ve limon suyu ilavesiyle birer çorba kaşığı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.