SİROZ

SİROZ
Tanımı: Genel anlamda bir organda bozulma, sertleşme ve görevini yapamamasıyla sonuçlanan, fibröz doku oluşmasıdır. Bu terim her zaman, karaciğer için kullanılır.
Nedenleri: Bazı durumlarda kötü beslenmeye ve besinlerin tamamının alkol olduğu kronik alkoliklerde rastlanır. Bazı vakalarda siroz, mikrobik sarılığı izler yada hiçbir neden saptanamaz. Tekrarlayan safra sistemi enfeksiyonları da siroza neden olabilmektedir. Hiçbir belirti göstermediği durumlarda yapılacak bir tetkikten sonra ortaya çıkabilir. Burada hastanın sağlık durumu iyi olmayıp, iştahsızlık ara sıra kusma ve bulantı görülür. (kusma ve bulantının nedeni, alkolik gastrit olabilir) ayak bilekleri şişer, iktidarsızlık oluşur, bazende hasta kan kusar. Sarılık, sirozun sık rastlanan yada erken rastlanan belirtilerinden değildir, ancak, safra sistemi enfeksiyonunda belirir. Alkol almamak, yeterli proteinden oluşan iyi bir diyet, eğer varsa gastrit tedavisi faydalı olacaktır.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı hindiba kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.

 1. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış kiraz çöpü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı mübarek dikeni (meyveleri) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir. Böbreklerinden rahatsız olanların kullanmamaları gerekmektedir.
 3. Bir çay bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kurtpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabah kahvaltılarından yarım saat önce yudumlanarak içilir. Ağır vakalarda bu doz uzun arayla iki çay bardağına çıkartılabilir.
 4. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı eğir kökü katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından gün içinde yudumlanarak içilir.
 5. Bir litre suyun içine bir avuç havanda dövülmüş ardıç tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 6. Bir çay bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 7. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış mısır püskülü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 8. Bir çay bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine yarım çay kaşığı kadıntuzluğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek ve soğutulup gün içinde uzun aralıklarla içilir. Bitkinin zehirli olmasından ötürü verilen dozu aşmamak ve doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.
 10. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı havanda dövülmüş kereviz tohumu ile bir avuç ince kıyılmış maydanoz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış yarım çay kaşığı yabani mercanköşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı yabani zerdeçal katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 13. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı kokulu yapışkan otu katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından gün içinde yudumlanarak içilir.
 14. Bir litre suyun içine bir  avuç ince kıyılmış akhuş ağacı yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 15. Bir litre suyun içine bir  avuç ince kıyılmış lahana yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.