SİNÜZİT

SİNÜZİT
Tanımı: Kafatası içindeki, burun boşluğuna açılan hava boşluklarının, yani sinusların yüzeyindeki mukoza zarının iltihabıdır.
Nedenleri: Sinüzit genellikle, bir burun enfeksiyonunu izler. Ayrıca, üst çenedeki maksiler sinüs enfeksiyonunun nedeni, çürük bir diş olabilir. Burundaki şekil bozuklukları ve polipler, sinüzit oluşumunda yardımcı faktörlerdir ve denizde yüzme, dalma, burundaki enfeksiyonun sinüslere ulaşmasını kolaylaştırabilir. Etkilenen sinüsün üstü ağrılı ve şiştir, burun tıkalı  ve biraz akıntılıdır, baş ağrısı ve ateş vardır.
Öneriler: İki avuç taze papatya su kaynayan bir tencerenin üzerine konulmuş bir süzgecin içine bırakılıp süzgecin üstü kapatılır. Buharda pişmeye başlayan bitkiler yumuşayınca, başa bir havlu alarak, süzgecin üzerine doğru eğilip bitkiden gelen buhar burun yoluyla teneffüs edilmeye çalışır.

  1. İki avuç taze şalgam yaprağı su kaynayan bir tencerenin üzerine konulmuş bir süzgecin içine bırakılıp süzgecin üstü kapatılır. Buharda pişmeye başlayan bitkiler yumuşayınca, başa bir havlu alarak, süzgecin üzerine doğru eğilip bitkiden gelen buhar burun yoluyla teneffüs edilmeye çalışır.
  2. İki avuç taze okaliptüs yaprağı su kaynayan bir tencerenin üzerine konulmuş bir süzgecin içine bırakılıp süzgecin üstü kapatılır. Buharda pişmeye başlayan bitkiler yumuşayınca, başa bir havlu alarak, süzgecin üzerine doğru eğilip bitkiden gelen buhar burun yoluyla teneffüs edilmeye çalışır.
  3. Bir miktar hardal tohumu dövülerek toz haline getirildikten sonra elde edilen toz burun deliğine enfiye gibi çekilir.
  4. Bir miktar karabaş otu dövülerek toz haline getirildikten sonra elde edilen toz burun deliğine enfiye gibi çekilir.
  5. Bir miktar oğul otu dövülerek toz haline getirildikten sonra elde edilen toz burun deliğine enfiye gibi çekilir.
  6. Bir miktar kafuru dövülerek toz haline getirildikten sonra elde edilen toz burun deliğine enfiye gibi çekilir.
  7. Küçük bir tasın içine saf alkol konulup üzerine ince kıyılmış taze nane katıldıktan sonra gelen koku burun yoluyla teneffüs edilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.