SİNDİRİM SİSTEMİ TIKANIKLIĞI

SİNDİRİM SİSTEMİ TIKANIKLIĞI
Tanımı: Sindirim sistemi, ağızda başlayıp anüste biten bir olaydır. Bu sistem içindeki bir aksaklığın sistemi sekteye uğratmasıdır.
Nedenleri: Gıda maddelerinin sindirim kanalını katetme hızı değişiktir. Genellikle, bir yemekten 2-3 saat sonra mide boşalır. İnce bağırsakta boşalma süresi ise dört saat kadardır. Bir yemekten 24 saat sonra, artıklar, dışarı atılmak üzere, rektumda bulunur. Sindirim kanalı boyunca, yiyecekler, kas duvarların seri halde kasılma ve gevşemesiyle ilerler. Mide hidroklorik asitinin tam yokluğu yada çok fazla oluşu, safra ve pankreas suyunun görevlerini yapacak enzimleri bulundurmaması, kalın bağırsağın su emilimini sağlayamaması, ince bağırsağın, yemeklerin, sindirim kanalı içinde iyice karışmasını sağlayan hareketleri (pandül hareketleri) yapamaması gibi nedenler sayılabilir.
Öneriler: Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sarı ballıbaba yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yarısı, öğle yemeklerinden, diğer yarısı ise, akşam yemeklerinden yarım saat önce içilir.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı rezene tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek, öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 2. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı oranında tıbbi karakafes otu katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra, süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından gün içinde yudumlanarak içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı acı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek, öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çıban otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek, öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 6. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı azak eğeri (köksapı) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yarısı, öğle yemeklerinden, diğer yarısı ise, akşam yemeklerinden yarım saat önce içilir.
 7. İnce kıyılmış yada havanda dövülerek ezilmiş olan ikişer çorba kaşığı ardıç tohumu, ada çayı birer çorba kaşığı keten tohumu, ısırgan otu ve bir silme yemek kaşığı ayrık kökü katılıp iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı koyun otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek, öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 9. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ada çayı ve kuru papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yarısı, öğle ve akşam yemeklerinden sonra içilir.
 10. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yarısı, öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 11. Bir litre suyun içine birer tatlı kaşığı anason, kimyon, rezene ve bir tutam maydanoz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 12. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 2-3 iri baş soğan katılıp sekiz saat bekletildikten sonra günde üç öğün aç karnına birer kahve fincanı içilir.
 13. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ebegümeci katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez sabah ve akşam yemeklerinden evvel yarımşar çay fincanı yudumlanarak içilir.
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı kişniş tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 15. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir çorba kaşığı gülhatmi ile havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı keten tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 16. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış birer çay kaşığı ebegümeci ve sarımsak katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı dişbudak yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 18. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı karahindiba katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 19. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sarısabır katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 20. Bir su bardağı kaynar suyun içine birer çay kaşığı ebegümeci, havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan keten tohumu ve ince kıyılmış sinameki yaprağı katılıp yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
 21. Bir litre suyun içine bir avuç akdiken (dalının kabuğu ) katılıp kaynatılmasının ardından birer çay fincanı içilir.
 22. Bir su bardağı kaynar suyun içine bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle öğle ve akşam yemeklerinden önce içilir.
 23. Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı eğir kökü katılıp on iki saat beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı hafifçe ısıtılarak içilir.
 24. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı İzlanda yosunu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek, öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 25. Büyükçe bir havanın içine birer tatlı kaşığı keraviye, karanfil, menekşe çiçeği, birer çay kaşığı andız kökü, mesteki ve tarçın katılıp iyice dövüldükten sonra bu karışımı macun haline getirecek kadar gülsuyu karıştırılıp günde üç öğün birer tatlı kaşığı yenir.
 26. Bir bardak kaynar suyun içine birer çay kaşığı ada çayı, kuru nane yarım çay kaşığı biberiye katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer su bardağı içilir. Sabah kahvaltılarını çok hafif geçirmek daha sağlıklı olacaktır.
 27. Bir çay fincanı limon suyunun içine, bir çay kaşığı karbonat katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek yemek aralarında birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.